• 2013-12-31

Ewa Kubiak i Daria Malicka wokół Relacji złożonych

Od 20 stycznia w Galerii Arsenał w Poznaniu będzie można oglądać wystawę prac Ewy Kubiak i Darii Malickiej pt. Potrzebne. Ekspozycja odbędzie się w ramach cyklu Relacje złożone.

Daria Malicka, „Model doskonały”, kolaż, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daria Malicka, „Model doskonały”, kolaż, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Potrzebne poruszy tematy, jakie zazwyczaj nie stanowią centralnego punktu omówień i omijają dominującą narrację lub są przez nią pomijane; podejmie wątki związane z autotematyzmem sztuki, odrzutem, pozostałością – rozumianymi zarówno w kontekście pracy twórczej, jak i w kontekście marginalizacji, wykluczenia społecznego czy ekonomicznego z mainstreamu. Zapomniane postacie i zjawiska czy niedocenione techniki pracy odwracają porządek świata sztuki, a jednocześnie ujawniają działania bez podpisu i reflektora mediów, nieskatalogowane prowincje, ostracyzm rzeczywistości społecznej i kulturowej. Autorefleksja artystów skonfrontowana zostanie zatem z wcieleniami tego, co odrzucone.

Ewa Kubiak (1986) – ukończyła Malarstwo i Edukację Artystyczną na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2013 roku jest doktorantką Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na wydziale Komunikacji Multimedialnej (UAP). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) oraz laureatka Stypendium Artystycznego Miasta Poznania (2011). Rezydentka programu Laboratorium w CK Zamek w Poznaniu (2013). Jak sama o sobie mówi, jest przenikliwą obserwatorką, badaczką i kolekcjonerką. Tworzy głównie niewielkie obiekty oraz wycyzelowane rysunki, które są autonomiczne albo przyjmują formę książek/notesów artystycznych lub zwojów. Rzeczy i miejsca, które prezentuje, lawirują na granicy codzienności i imaginacji.

Daria Malicka (1985) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz studentka filozofii na Uniwersytecie Śląskim. Doktorantka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP w Katowicach (od 2013 roku). Tworzy małe formy przestrzenne, instalacje oraz kolaże. Zajmuje się także projektowaniem wydawnictw, w szczególności artbooków. W swoich projektach poddaje próbom klasyfikacji i uporządkowania fascynujące ją hybrydalne formy i anomalie. Nadaje formalną dyscyplinę zjawiskom nadprzyrodzonym i własnym fantazjom. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Mieszka i pracuje w Katowicach.

Artystki: Ewa Kubiak, Daria Malicka
Kuratorki: Sylwia Czubała, Magdalena Popławska

Ewa Kubiak i Daria Malicka, Potrzebne
Wernisaż: 20 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 23 lutego 2014 roku
Galeria Arsenał w Poznaniu

Dodaj komentarz