Świerzy w Dramatycznym

Od 10 stycznia w Galerii Teatru Dramatycznego w Warszawie będzie można oglądać wystawę teatralnych plakatów Waldemara Świerzego pt. Świerzy w Dramatycznym. Ekspozycja towarzyszy premierze sztuki Rzecz o banalności miłości Savyon Liebrecht w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Waldemar Świerzy, „Obciach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Waldemar Świerzy, „Obciach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jego plakaty zapraszały na filmy, spektakle teatralne, koncerty, festiwale. Wszystkie prace Świerzego to znakomite, przemyślane projekty, a międzynarodową sławę przyniosły mu plakaty wchodzące w skład cyklu Wielcy ludzie jazzu z portretami muzyków Duke’a Ellingtona i Louisa Armstronga (…) Większość jego prac cechuje żywa kolorystyka i ta szczególna dynamika obrazu, obliczona na błyskawiczny przekaz treści do przechodnia, pogrążonego w pośpiesznej, ulicznej krzątaninie a zamierzona czytelność formy pojawia się dopiero w momencie oglądania plakatu z pewnej odległości.

Mówi kuratorka wystawy Maria Kurpik.

Na wystawie będzie można zobaczyć plakaty, które Waldemar Świerzy zrealizował dla Teatru Dramatycznego, między innymi do spektakli Jerzego Jarockiego (Na czworakach), Kazimierza Dejmka (Sułkowski), Aleksandra Bardiniego (Czerwone róże dla mnie) czy Ludwika Rene (Po upadku).

Waldemar Świerzy (ur. 9 września 1931 w Katowicach, zm. 27 listopada 2013 w Warszawie) – wybitny plakacista, jeden z najbardziej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie. Współtwórca polskiej szkoły plakatu, profesor projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Otrzymał wiele nagród za twórczość plastyczną m.in. Grand Prix Toulouse Lautrec (Paryż) za plakat do filmu Czerwona oberża Claude’a Autanta-Lary’ego. Dwukrotnie otrzymał I nagrodę w Konkursie Plakatów Filmowych tygodnika Hollywood Reporter w Los Angeles – za plakaty: Ziemia obiecana i Psy wojny. Nagrodzony na Biennale w São Paulo, otrzymał złote medale na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti. Współpracował z miesięcznikiem Ty i Ja. W 2006 roku odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Miał wystawy indywidualne w kilkudziesięciu krajach. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Staatliche Musseen w Berlinie, w Ermitażu w Petersburgu, Institute of Contemporary Art w Londynie czy Musee de la Publicite w Paryżu.

Świerzy w Dramatycznym
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku, godz. 18.30
Galeria Teatru Dramatycznego w Warszawie

Dodaj komentarz