• 2013-12-30

Medalierzy znad Dunaju, Wełtawy i Wisły w Budapeszcie

W styczniu, w Budapeszcie, zaprezentowana zostanie XI edycja wystawy Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła. Organizatorzy po raz kolejny stwarzają okazję spotkania z najwybitniejszymi artystami medalierami z Czech, Słowacji Węgier i Polski. W wystawie uczestniczy po dwóch artystów z każdego kraju, twórcy prezentują po 25 dzieł z ostatnich lat, zatem na wystawie eksponowanych będzie około 200 prac medalierskich i małej formy rzeźbiarskiej. Ekspozycja została zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Spotkań Wyszehradzkich.

Imrich Svitana, „Three sisters” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Imrich Svitana, „Three sisters” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa miała swoją premierę we wrocławskim Muzeum Militariów Arsenał Miejski (16 listopada – 24 grudnia 2012 r.), następnie była prezentowana w Muzeum Monet i Medali, w Kremnicy (20 lutego – 31 marca 2013 r.). Tym razem zaprezentowana zostanie w galerii Węgierskiego Związku Artystów Plastyków w Budapeszcie.

Artyści prezentujący prace na wystawie: Ondrej Ďurian SK, Imrich Svitana SK, Jiří Dostál CZ, Jiří Seifert CZ, Budahelyi Tibor HU, Szanyi Péter HU, Urszula Walerzak PL, Robert Kotowicz PL

Fragment recenzji wrocławskiej wystawy, Anna Bujak Mała forma w wielkim stylu, styczeń 2013:

Twórczość medalierów, która została zaprezentowana w XI edycji wystawy – Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła to kolejny, udany pod względem doboru artystycznych osobowości oraz możliwości formalnych, pokaz twórczego potencjału, jakim dysponuje dzisiejsza sztuka medalierska i mała forma przestrzenna.

Obok klasycznych medali lanych (Jiří Dostál), plakiet oraz małych form rzeźbiarskich, zostały zaprezentowane medale bite oraz monety (Urszula Walerzak, Robert Kotowicz), jak również medale przestrzenne i składane (Urszula Walerzak). W szerokim spectrum poglądów plastycznych pojawiają się coraz bardziej nietypowe dla działalności medalierskiej tworzywa takie jak futro, włosy ludzkie (Tibor Budahelyi), lub elementy codzienności jak żyletki (Imrich Svitana), detale stalowe, odciśnięte i odlane w brązie płótno, gwoździe (Péter Szanyi), czy surowce takie jak łupek (Jiří Seifert) lub miedź i mosiądz (Ondrej Ďurian).

[...] Artyści zaproszeni do tegorocznej edycji wystawy Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły, reprezentują różnorodność stylistyczną pod względem materii rzeźbiarskiej jaką się posługują, treści, tematyki prac, jak i sposobu w jaki przemieniają własne doświadczenie. [...] Współczesna sztuka medalierska, podobnie jak inne współczesne dyscypliny sztuk wizualnych, podlega przeobrażeniom, odzwierciedlając tendencje rzeczywistości. Stara się jednak zachować klasyczne dla siebie wartości, jakimi są możliwości gabarytowe i warsztat, oraz kunszt artystyczny. Współczesne medalierstwo reprezentowane jest przez twórców o rozpoznawalnym, oryginalnym stylu. Cykl wystaw Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła w pełni prezentuje bogactwo tendencji stylistycznych, różnorodność inspiracji i specyfikę rozwiązań dotyczących technologii, jest on dzięki temu jednym z najważniejszych przedsięwzięć prezentujących indywidualne tendencje w medalierstwie”.

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Spotkania Wyszehradzkie OKiS
Kierownik Artystyczny: Bronisław Kowalewski
Koordynator wystawy: Wojciech Wojtczak
Współorganizator: Węgierski Związek Artystów Plastyków w Budapeszcie

XI edycja wystawy Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła
Wystawa potrwa od 17 stycznia do 9 lutego 2014 roku
Galeria Węgierskiego Związku Artystów Plastyków w Budapeszcie
ul. Andrássy, nr 6, I piętro
Budapeszt

Dodaj komentarz