• 2013-12-30

Magda Hueckel – afrykańska Anima z perspektywy Przybysza

Od 10 stycznia w Galerii Sztuki Wozownia będzie można oglądać wystawę fotografii Magdy Hueckel pt. Anima.

Magda Hueckel, „Anima | Sacrum II # 11” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Hueckel, „Anima | Sacrum II # 11” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografie tworzące cykl zatytułowany Anima powstały podczas podróży po Afryce, którą Magda Hueckel odbyła wraz z Tomaszem Śliwińskim w latach 2005-2013.

Obrazy z Afryki ukazują rzeczywistość widzianą z perspektywy Przybysza, który wnikając w obcy, niezrozumiały świat, próbuje odnaleźć uniwersalne prawdy dotyczące życia, śmierci, odrodzenia, przemiany. Próba wejścia w niewidzialny wymiar duchowości i nieśmiertelności następuje poprzez zgłębianie obrazów pustki, porzuconych, zapomnianych i zrujnowanych miejsc, przeplatających się z ujęciami organicznych struktur, rozkładającej się zwierzęcej materii oraz obiektów mających charakter sakralny. Cykl jest wynikiem fascynacji Autorki pierwotnymi wierzeniami, kultem przyrody, obrzędami religii animistycznych, w tym rytuałami voodoo. Nie ma jednak charakteru etnograficznego: czarno-białe ujęcia nie pozwalają na konkretną identyfikację miejsc, co decyduje o nadrzędności idei nad uwiecznianą rzeczywistością.

Magda Hueckel (1978) – absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (specjalizacje: fotografia, scenografia, dyplom w 2004). Studiowała w Vysokej Skole Vytvarnych Umeni w Bratysławie (Słowacja) oraz Schule fuer Gestalltung w St.Gallen (Szwajcaria). Wykłada w Studium Fotografii ZPAF, pracuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie, współpracuje z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego i Teatrem Ateneum w Warszawie. W 2009 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach fotografii. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Magda Hueckel, Anima
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 2 lutego 2014 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz