Muzeum Etnograficzne na afrykańskim skrzyżowaniu spojrzenia

Do 2 marca w Muzeum Etnograficznym w Krakowie można oglądać wystawę pt. Skrzyżowane spojrzenia / Afryka. Studium.

Dokumentacja wystawy „Skrzyżowane spojrzenia / Afryka. Studium”, Muzeum Etnograficzne w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dokumentacja wystawy „Skrzyżowane spojrzenia / Afryka. Studium”, Muzeum Etnograficzne w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piętnaście eksponatów ze zbioru liczącego prawie dwa tysiące obiektów pochodzących z Afryki układa się w odrębne opowieści. To, co je łączy, to postać człowieka – obserwatora i obserwowanego, swojego i obcego. Co tworzy się na przecięciach tych spojrzeń?

Pierwotnie rzeźby afrykańskie ukazujące człowieka istniały wyłącznie w przestrzeni kultu i rytuału. Miały chronić, umożliwiać rozmowy z przodkami, gwarantować płodność. Dopiero pod wpływem kontaktów z kulturami europejskimi, szczególnie w okresie kolonialnym, Afrykańczycy zaczęli portretować także samych siebie oraz przybyszów. Wykonane z drewna figurki przeniesione zostały do roli ozdoby, pamiątki, obiektu sztuki. Na wystawie oprócz dzieł tego typu są prezentowane także figurki amulety, zabawki, modele kolekcjonerskie – wszystkie przedstawiające ludzkie postaci. Co mówią nam one o świecie, w jakim zaistniały?

Studium obiektu to forma obcowania z muzealnymi obiektami na co dzień niedostępnymi i rzadko wystawianymi. To rodzaj pracowni, gdzie w ciszy i w spokoju przyglądamy się rzeczom i sobie samym. Tym razem punktem odniesienia jest ciało ludzkie w rzeźbie Afryki.

Kuratorzy: Jacek Kukuczka, Katarzyna Piszczkiewicz, Ewelina Lasota

Skrzyżowane spojrzenia / Afryka. Studium
Wernisaż: 7 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 2 marca 2014 roku
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ratusz, pl. Wolnica 1
Kraków

Dodaj komentarz