• 2013-12-27

Kacper Kowalski z Efektami ubocznymi w Warszawie

Od 10 stycznia w Leica Gallery Warszawa będzie można oglądać wystawę fotografii Kacpra Kowalskiego pt. Efekty uboczne.

Fot. Kacper Kowalski, „Efekty uboczne”, Leica Gallery Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Kacper Kowalski, „Efekty uboczne”, Leica Gallery Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kacper Kowalski to fotograf znany z wysmakowanych estetycznie fotografii z lotu ptaka. Jego zdjęcia uwodzą, zaskakują i dezorientują, uwielbia je zagraniczna prasa. Teraz autor prezentuje wystawę i długo wyczekiwany album.

Efekty Uboczne to podniebna podróż do źródła trudnych relacji pomiędzy człowiekiem a środowiskiem. Kowalski pokazuje, jak ludzie zmieniają środowisko, w którym żyją i jak ono się przed tym broni. Od idyllicznych wzorów tworzonych przez łąki, pola i lasy aż do kolorowych, fakturowych kadrów, z których trudno odgadnąć na co patrzymy. Czasem fotografie wyglądają jak mapy, z których można odczytać ślady działalności człowieka odciśnięte w strukturze Ziemi – efekty uboczne spotkania natury z cywilizacją.

Kacper Kowalski z zawodu architekt, specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka i jest obecnie jednym z najlepszych na świecie lotników-fotografów. Zdjęcia wykonuje z pokładu wiatrakowca. Pokazuje niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Ale nie są to tylko piękne kadry.

Autorski dystans zapewnił fotografowi szereg nagród: World Press Photo w 2009 roku w kategorii Arts and Entertainment, Grand Press Photo, International Photography Award, National Geograhic, Sony World Photography Award, International Photography Awards.

Na wystawie obok zdjęć dobrze znanych, nagrodzonych w licznych konkursach, można będzie obejrzeć premierowe fotografie, w imponujących powiększeniach, pozwalających dostrzec najmniejsze detale.

Wernisażowi towarzyszyć będzie premiera albumu. Jego okładka – ciemna powierzchnia z monochromatycznej, ciepłoczułej substancji – pod wpływem dotyku na chwilę odsłania skrywającą się pod nią fotografię. W środku 80 zdjęć i rebusy podpowiadające ich interpretację.\

Kuratorka wystawy: Agnieszka Jacobson-Cielecka

Kacper Kowalski, Efekty uboczne
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 4 lutego 2014 roku
Leica Gallery Warszawa

Dodaj komentarz