• 2013-12-24

Mariusz Waras – 10 serigrafii na dziesięciolecie M-city

Od 16 grudnia w Kwiaciarni Grafiki w Warszawie można oglądać wystawę dziesięciu serigrafii Mariusza Warasa pt. 10 na 10. Dekada m-city.

Autor pracy: Mariusz Waras, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Mariusz Waras, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najbardziej znany projekt Mariusza Warasa M ma już 10 lat. W ciągu tej dekady Mariusz Waras namalował kilkaset murali na całym świecie, miał wystawy między innymi w Nowym Jorku, Berlinie, Tokio czy Mediolanie. Jego twórczość jest doceniana zarówno przez krytyków czemu dają wyraz liczne nagrody i wyróżnienia. Z okazji dekady w branży w warszawskiej Kwiaciarni Grafiki odbędzie się wernisaż 10 prac podsumowujących te wyjątkowe 10 lat. A wszystko zaczęło się…..

Rok 2004, trójmiejska pracownia Mariusza Warasa wypełnia się szablonami domków, które zaczyna układać w proste otwarte miasta. W 2005 układa domki w proste formy geometryczne, obiekty jeden na drugim. W 2006 w obiektach pojawiają się różnice w wielkościach, perspektywa wynikająca ze skali. W 2007 – buduje figury geometryczne, jest blisko znaków, typografi, graffiti. W 2008 – układa kompozycje dość chaotyczne, zamakając je w dziwnych kształtach obcych dla nich samych. W 2009 – domki stają się tłem, główny motyw pojawia się w innej perspektywie z punktem zbiegu. W 2010 – dominują obiekty dwuwymiarowe, z drobnymi elementami obiektów trójwymiarowych. W 2011 – płaskie obiekty ustawia na zasadzie bliżej dalej. W 2012 – dwuwymiarowe obiekty w perspektywie. W 2013 – uproszczenie obiektów, brak modułów. Tak od dziesięciu lat powstaje m-city. Wystawa 10 na 10 próbuje uchwycić ten proces, zamykając każdy rok m-city jedną serigrafią.

Mariusz Waras – ur. 1978 w Gdyni. Grafik, malarz zewnętrzny, podróżnik. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie jest asystentem prof. zw. Jerzego Ostrogórskiego w pracowni malarstwa. Równocześnie prowadzi pracownie projektowania graficznego na Wydziale Rzeźby na kierunku Intermedia. Autor kilkuset murali w ramach autorskiego projektu m-city. Głównym motywem w jego twórczości jest pejzaż miejski. Jego prace można zobaczyć między innymi w Warszawie, Gdańsku, Berlinie, Paryżu, Jakarcie, Sao Paulo, Nowym Jorku, Bolzano, Londynie, Pradze, a także w galeriach. W wolnych chwilach jest kuratorem galerii billboardowej 238×504 w Gdyni oraz archiwistą / kolekcjonerem polskiej sztuki ulicy. Grafik – wolny strzelec, wielokrotnie nagradzany w konkursach.

Mariusz Waras, 10 na 10. Dekada m-city
Wernisaż: 16 grudnia 2013 roku, godz. 20.00
Kwiaciarnia Grafiki / T12
ul. Tucholska 12
Warszawa

Dodaj komentarz