• 2013-12-24

Kitaro po raz pierwszy na koncercie w Polsce

22 lutego mistrz muzyki New Age wystąpi w Warszawie promując swój nowy album Final Call, który nominowany został do 56 edycji nagród Grammy, stanowiąc tym samym piętnastą już nominację artysty. Kitaro wystąpi ze swoim zespołem i z towarzyszeniem 26-osobowej orkiestry.

Kitaro (źródło: mat. prasowe)

Kitaro (źródło: mat. prasowe)

Nowy album Kitaro Final Call to podróż w głąb siebie, skupiona na tym, jak traktujemy naszą planetę – hołd dla Natury, którą artysta czci przez całe życie. Kitaro jest powszechnie uznawany za pioniera muzyki new age. Jego kombinacje dźwięków i rezonujące, wielowarstwowe kompozycje rzucają wyzwanie ograniczeniom każdego gatunku. Laureat nagrody Grammy i Złotego Globu, podczas swojej ponad trzydziestoletniej kariery zdobył uznanie na całym świecie dzięki autorskiemu, bogatemu brzmieniu i pionierskiemu połączeniu kultur: tradycyjnych form muzyki japońskiej i popowych wpływów Zachodu, różnych technik gry i elektronicznej maestrii – znaków firmowych tego legendarnego już artysty.

Pierwszymi inspiracjami dla Kitaro były amerykański rock i R&B. Po kilku latach, spędzonych w japońskim zespole Far East Family Band, Kitaro rozpoczął karierę solową w 1978 r. albumem Astral Voyage. Później wydał ścieżki dźwiękowe do serii Silk Road i Silk Road Vol. 2. W 1984 roku odbył trasę po Azji jako pierwszy japoński muzyk, który wystąpił na Tajwanie i w Chinach. Po podpisaniu międzynarodowego kontraktu z Geffen Records, Kitaro wydał nominowaną do nagrody Grammy płytę The Light of the Spirit, owoc współpracy z perkusistą Grateful Dead Mickeym Hartem. Innym ważnym dla samego Kitaro dziełem jest Kojiki. Album zdobył nominację do Grammy i znalazł się na liście przebojów Billboard Top 200 Pop Charts, co było nie lada sukcesem albumu z gatunku New Age.

W 1992 r., Kitaro wydał transcendentalny album Dream wespół z Jonem Andersonem z Yes. Pracując z uznanym reżyserem Oliverem Stone’em, w 1994 r. Kitaro zdobył Złoty Glob za ścieżkę dźwiękową do filmu Pomiędzy niebem a ziemią. W 1998 r. Kitaro wystąpił na ceremonii zamknięcia zimowych igrzysk olimpijskich w Nagano. Dwa lata później, album Thinking Of You, nazwany przez internetową biblię muzyki allmusic.com jedną z najpiękniejszych płyt wszechczasów, zdobył nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy album New Age. W 2011 r., Kitaro wystąpił na koncercie MUSE (Musicians United for Safe Energy) obok Crosby, Stills & Nash, Jacksona Browne’a, The Doobie Brothers i innych światowej sławy artystów.

Koncert Kitaro:
22 lutego 2014 roku
Sala Kongresowa PKiN w Warszawie

Dodaj komentarz