• 2013-12-24

Jolanta Gawryś Jędrej o fotograficznym Verte

Od 10 stycznia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac Jolanty Gawryś Jędrej pt. Verte.

Jolanta Gawryś Jędrej, „Verte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Gawryś Jędrej, „Verte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Gawryś Jędrej:

Cykl Verte jest wynikiem mojego zainteresowania fotografią reklamową i odnosi się do postrzegania kobiety poprzez pryzmat cielesności, a także do takich pojęć jak prawda, czy fałsz.

Składa się on z trzech dwustronnych fotografii wielkoformatowych przedstawiających portrety kobiece. Z jednej strony dwustronnych fotografii bohaterki ukazane są en face, z drugiej zaś od tyłu. Obie strony każdego z portretów prezentują kobiety w tej samej pozie i inscenizacji. Wizerunek z przodu dotyczy pojęcia światła rozumianego, jako to co jest nam znane i oczywiste. Twarz jest częścią ciała, która jest najbardziej rozpoznawalna i którą obserwujemy najczęściej. Widzimy ją codziennie przeglądając się w lustrze czy w szybach wystaw sklepowych, reprezentuje nas we wszystkich dokumentach tożsamości, a także na zdjęciach w albumach rodzinnych czy portalach społecznościowych. Sylwetka ukazana z tyłu – plecy – dotyczy pojęcia cienia, jako tego, co jest ukryte i niejasne. Portrety en face przedstawiają kobiety piękne i atrakcyjne zgodnie z ideałem kreowanym przez reklamy komercyjne i czasopisma kobiece. Każda z nich posiada atrybut kobiecości pozornie ją upiększający. Na odwrocie prac dostrzegamy, że ów atrybut rani bohaterki fotografii powodując siniaki lub sączenie się krwi.

Jolanta Gawryś Jędrej, „Verte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Gawryś Jędrej, „Verte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Gawryś Jędrej z wykształcenia artysta plastyk. W latach 2001-2007 studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja: Plastyka intermedialna. W 2007 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom artystyczny Da-sein fotografie ręcznie haftowane powstały pod kierunkiem prof. UMK art. graf. Wiesława Smużnego oraz dr Anny Koli. Jolanta Jędrej obecnie przygotowuje doktorat na Wydziale Sztuk pięknych UMK w Toruniu. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych jak również indywidualnych. Oprócz fotografii zajmuje się również projektowaniem graficznym.

Jolanta Gawryś Jędrej, Verte
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 2 lutego 2014 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz