• 2013-12-24

Ene due rike fake

29 grudnia w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się prapremiera dramatu Ene due rike fake Marzeny Matuszak w reżyserii Joanny Grabowieckiej.

„Ene Due Rike Fake", plakat - proj. Maja Wolna (źródło: mat. prasowe)

„Ene Due Rike Fake", plakat - proj. Maja Wolna (źródło: mat. prasowe)

Dramat Ene due rike fake Marzeny Matuszak otrzymał nagrodę główną (ex aequo) w szóstej edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości 2013; w związku z tym został skierowany do pełnej produkcji scenicznej i znalazł się w repertuarze Teatru Polskiego w Poznaniu.

Alicja, Marysia i Lala – bohaterki dramatu – mieszkają razem. Widz poznaje je w szczególnym momencie, kiedy wyrządzona im w dzieciństwie krzywda domaga się zemsty. Z trzech ofiar zamieniają się w zbuntowane wojowniczki, by rozliczyć swoich oprawców z popełnionych wobec ich ciała, umysłu i duszy przestępstw. Egzekwowanie wyroku nie przewiduje żadnego aktu ułaskawienia. Kobiety-dzieci są bezlitosne. Chcą raz na zawsze posprzątać swoje życie, wyciąć, unicestwić to, co dotyczy złej przeszłości i, być może, zacząć wszystko od nowa. Robią to przy pomocy najlepiej im znanego języka dziecięcych wyliczanek, gier i zabaw. Powaga miesza się tu z groteską, czarnym humorem, ironią, zabawą, z konwencją.

Bezkompromisowy tekst, bogactwo popkulturowych tropów, niejednoznaczność postaci, duża doza improwizacji i performatywny charakter sprawiają, że spektakl każdego wieczoru będzie rozwijał się w sposób nieprzewidywalny, zarówno dla widzów, jak i dla aktorów. Na oczach widzów Alicja, Marysia i Lala przejdą proces inicjacji. Dojrzeją.

Spektakl na podstawie dramatu Marzeny Matuszak tworzą: Joanna Grabowiecka (reżyseria, przestrzeń sceniczna i opracowanie muzyczne), Izabela Świrkowska (stylizacja i kostiumy) oraz Maja Wolna (wizualizacje, projekt plakatu i programu spektaklu). W przedstawieniu występują: Anna Sandowicz (Alicja), Marcela Stańko (Marysia), Marzena Wieczorek (Lala), Barbara Krasińska (Katy) i Wojciech Kalwat (Tata). Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 18. roku życia.

Prapremiera Ene due rike fake:
29 grudnia 2013, godz. 19.00
Kolejne spektakle: 11, 12 stycznia, godz. 17.00 oraz 14, 15 stycznia, godz. 19.00
ul. 27 grudnia 8.1, Teatr Polski w Poznaniu

Dodaj komentarz