• 2013-12-23

Sajkowski i Nawrocki o gorzowskich Nowych Sąsiadach

Od 20 grudnia w Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska można oglądać wystawę prac Sławomira Sajkowskiego i Gustawa Nawrockiego pt. Gorzów – NOWI SĄSIEDZI.

Zaproszenie na wystawę „Gorzów – NOWI SĄSIEDZI” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszenie na wystawę „Gorzów – NOWI SĄSIEDZI” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gorzów Wielkopolski staje się coraz bardziej multikulturowy. W historii naszego miasta było kilka fal migracji. Największa powojenna, kiedy byliśmy jednym z miast Ziem Odzyskanych, do którego przyjechali Polacy z Kresów, Łemkowie, Ukraińcy czy Białorusini. Potem osiedlali się Cyganie pozbawieni możliwości swobodnego wędrowania oraz druga fala Polaków z terenów byłego ZSRR. I wreszcie lata 90. oraz początek obecnego wieku – dzięki otwarciu granic do Polski i Gorzowa przyjeżdżają ludzie z całego świata.

Projekt Gorzów – NOWI SĄSIEDZI jest próbą sportretowania mieszkańców Gorzowa pochodzących z różnych państw, kultur, wyznających różne religie i światopogląd, którzy przyjechali tu w ostatnim czasie. Chcieliśmy poznać powody ich osiedlenia się w Gorzowie. Czy były osobiste (miłość), ekonomiczne (poszukiwanie pracy), czy polityczne (ucieczka przed prześladowaniem), a może zupełnie inne. Nowi gorzowianie zostali sfotografowani w domach, w miejscach, które odwiedzają i które lubią. Byli pytani o to, jakie tradycje ze swoich kultur narodowych przenieśli na grunt gorzowski, a jakie tradycje polskie przyjęli i zaakceptowali. Autorzy chcieli dowiedzieć się w co wierzą, jak wyglądają ich praktyki religijne, czy muszą się z nimi ukrywać, czy mogą robić to otwarcie. Co sądzą o Gorzowie Wlkp.? Czy gorzowianie są tolerancyjni i akceptują cudzoziemców – swoich NOWYCH SĄSIADÓW. Większość z nich rozmawiała z nami bardzo otwarcie, nie kryjąc swoich poglądów, na niektóre z pytań nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Ale takie było zamierzenie projektu – bohaterowie mówili tylko to, co chcieli powiedzieć.

S. Sajkowski, G. Nawrocki

Sławomir Sajkowski, Gustaw Nawrocki, Gorzów – NOWI SĄSIEDZI
Wernisaż: 20 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska
ul. Dziewięciu Muz 10
Gorzów Wlkp.

Dodaj komentarz