• 2013-12-21

Virtus et Splendor od Czartoryskich dla Zielonej Bramy

Od 30 grudnia w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie można oglądać wystawę pt. Virtus et splendor. Sztuka w życiu Włochów XIV-XVII w. Wystawa ze zbiorów Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie.

Malarz z kręgu Giovanniego Belliniego (1427/30–1516), „Madonna z Dzieciątkiem”, tempera, deska, 66 × 53,7 cm. Własność Fundacji Książąt Czartoryskich, depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie nr inw. XII-202 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarz z kręgu Giovanniego Belliniego (1427/30–1516), „Madonna z Dzieciątkiem”, tempera, deska, 66 × 53,7 cm. Własność Fundacji Książąt Czartoryskich, depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie nr inw. XII-202 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Virtus et splendor, cnota i blask, to kategorie oddające sens powstających w Italii u schyłku średniowiecza i w czasach renesansu dzieł sztuki i rzemiosła. Na wystawę zostaną sprowadzone ze zbiorów Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie najcenniejsze obrazy i dzieła rzemiosła artystycznego. Podzielone zostaną zgodnie ze swoją funkcją. Zatem w sali zaaranżowanej jako sypialnia małżeńska eksponowane będą skrzynia wianna, szkatuła narzeczeńska, spalliera (obraz wiszący nad łóżkiem małżeńskim), naczynia z serwisu dla położnicy. Przedmioty te dekorują przedstawienia żeńskich bohaterek egzemplifikujących pożądane przez mężczyzn cechy kobiet: czystość i męstwo (Judyta, Zuzanna, Lukrecja i Porcja). Nadzieję na życie wieczne, wsparcie w potrzebie i ochronę przed szatanem wiązano z obrazami, przed którymi modlono się w domowym zaciszu. Wizerunki Marii z Dzieciątkiem, św. Janem, obrazy Ukrzyżowania i Chrystusa Bolesnego eksponowane w prywatnej przestrzeni reprezentują środowisko florenckie i weneckie.

O ile sypialnia w dużej mierze pozostała przestrzenią kobiety – żony i matki, o tyle studiolo i kunstkammera były zazwyczaj królestwem mężczyzny. Zaaranżowane na wystawie wnętrze łączy cechy prywatnego gabinetu ozdobionego wizerunkami sławnych mężów i camera delle meraviglie, gabinetu osobliwości, z prezentacją artificialiów (dzieł rzemiosła) oraz naturaliów (minerałów, muszli itp.) Ujrzymy tu wiele cennych eksponatów, które legenda związała z Karą Mustafą, Karolem Gustawem, Biancą Capello, dzieła trybowane w srebrze, odlewane w brązie, rzeźbione w kości, koralu, bursztynie…

Ekspozycję zamyka przestrzeń zakomponowana jako wnętrze kościelne. Tu wystawione zostaną fragmenty nastaw ołtarzowych uzupełnione o graficzne schematy ich rekonstrukcji oraz XIV. wieczną figurę Madonny z Dzieciątkiem, zamykająca optycznie amfiladę.

Wystawa w swej koncepcji odwołuje się do zmysłów, kolorów, zapachów, faktur, dźwięków, zamiarem jej twórców jest zachwycić i uczynić zrozumiałym, zatem jej dopełnieniem pozostanie rozumowany katalog wysmakowany edytorsko.

Kurator: Dr hab. Prof. UG Marcin Kaleciński

Virtus et splendor. Sztuka w życiu Włochów XIV-XVII w. Wystawa ze zbiorów Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie
Wernisaż: 29 grudnia 2013 roku, godz. 13.00
Wystawa potrwa do 30 marca 2014 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
Gdańsk

Dodaj komentarz