• 2013-12-21

Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków

17 stycznia polską premierę będzie mieć laureat Grand Prix tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty – Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków Alexeya Fedorchenki.

„Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków”, reż. Alexey Fedorchenko (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków”, reż. Alexey Fedorchenko (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bohaterkami maryjskich opowieści są kobiety o imionach, rozpoczynających się na literę O. Jest Okanay Oshanyak o ciele starannie natartym, aby prawidłowo się rozwijało; Oshtylech, która zrywa bukiet fallicznych grzybów w poszukiwaniu odpowiedniego męża; Onya, wąchająca intymne miejsce swojego mężczyzny, dowodząc jego zdrady… U Fedorchenki erotyka splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie jak sprzed wieków. Czego tu nie ma: martwi wstają z grobów, święte drzewa karzą, leśny duch domaga się seksu, a waginy przemawiają własnym głosem. Film odsłania też mroczną stronę maryjskich wierzeń – konsekwencje igrania z duchami, klątwami i magią. Reżyser wystawia wymierającym mniejszościom Federacji Rosyjskiej filmowy pomnik – nie ze spiżu, lecz ze zadziwienia, czułości i humoru.

Film Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków, prezentowany w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, otrzymał Grand Prix oraz 20 tysięcy euro. Nagrodę przyznało jury w składzie: Béla Tarr, Dominga Sotomayor-Castillo, Edgar Pêra, Joanna Kos-Krauze i Christoph Terhechte. Za delikatność, empatię, szacunek dla godności ludzkiej, a także wielkie poczucie humoru i wyobraźnię. Film daje nadzieję na wolność sztuki, a także przedstawia nam najsympatyczniejszego zombie w całej historii kina – czytamy w oficjalnym uzasadnieniu werdyktu.

Edgar Pêra komentował werdykt:

Podczas obrad większość z nas od razu zgodziła się, że powinniśmy nagrodzić ten film. To dla mnie miłe zaskoczenie, bo był ostatnim z oglądanych przeze mnie i przed seansem miałem wątpliwości, na kogo głosować. Potem pojawiły się Niebiańskie żony… i wszystko stało się proste. Oceniając filmy w konkursach, trzeba zwrócić uwagę na ich wzajemne relacje. Film Fedorczenki ma wyjątkowy ładunek humanizmu. Jest prosty, sprawnie skomponowany, z dużą ilością humoru. Fedorczenko nie fetyszyzuje obrazu, najważniejsze są tu historie kobiet i emocje przez nie wzbudzane. Oczywiście obraz jest ważny, sam bardzo lubię się nim bawić, i było wiele filmów, których twórcy to robili. (Gazeta festiwalowa Na horyzoncie)

Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków
Reżyseria: Alexey Fedorchenko
Scenariusz: Denis Osokin
Zdjęcia: Shandor Berkeshi
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
W kinach od 17 stycznia 2014 r.

Dodaj komentarz