Mdłości, czyli młodzi w Galerii Wozownia

Od 10 stycznia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac malarskich, video, fotografii oraz rzeźby młodych polskich artystów pt. Mdłości.

Monika Mausolf, „Portret Barbary U.”, 2013, technika mieszana, 90x120 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Mausolf, „Portret Barbary U.”, 2013, technika mieszana, 90x120 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Smolińska pisze w katalogu wystawy:

Koncepcja wystawy, tytułem nawiązująca do książki francuskiego filozofa, nawiedziła mnie pewnej nocy we śnie. Widziane wcześniej na jawie prace młodych artystek i artystów zawiązały się nagle w sieć znaczeń, od razu, jakby odgórnie, opatrzoną hasłem Mdłości i pytaniem, czy może mamy do czynienia z czymś w rodzaju generacyjnego manifestu. Z czasem idea podlegała świadomemu, zracjonalizowanemu uzupełnianiu, ale jej pierwszy przebłysk przybył ze sfery snu, który spowodował, że […] zostałam otoczona przez mdłości. Istotne wydało mi się pytanie o to, w jaki sposób współcześni młodzi twórcy wyrażają swoje zmagania z istnieniem i doznawane przy tym poczucie łagodnego wstrętu.

Nie pytałam, czy czytali powieść Sartre’a. Zobaczyłam w ich sztuce, z mojej perspektywy, wspólny wszystkim wybranym pracom aspekt jakiejś prawie nieznośnej zmysłowości czy wzmożonego apelowania do zmysłu dotyku i drażnienia go poprzez podsuwanie czegoś dwuznacznego: pociągającego i łagodnie wstrętnego zarazem, fascynującego i nieco odpychającego, a mówiąc językiem Julii Kristevej – czegoś abiektalnego.

Artyści: Katarzyna Giełżyńska, Urszula Kluz-Knopek, Monika Mausolf, Justyna Olszewska, Martyna Pająk, Damian Reniszyn, Beata Szczepaniak, Marcin Zawicki
Kuratorka: Marta Smolińska

Mdłości
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 23 lutego 2014 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz