• 2013-12-20

Feliks Czajkowski na dzień dobry w Muzeum Etnograficznym

Od 20 grudnia w Muzeum Etnograficznym w Krakowie z cyklu Obiekt na dzień dobry będzie można oglądać rzeźbę przedstawiającą Adama i Ewę, wykonaną przez Feliksa Czajkowskiego (1905-1978).

Feliks Czajkowski, rzeźba przedstawiająca Adama i Ewę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Feliks Czajkowski, rzeźba przedstawiająca Adama i Ewę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z cyklu Obiekt na dzień dobry Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie prezentuje rzeźbę przedstawiającą Adama i Ewę, wykonaną przez Feliksa Czajkowskiego (1905–1978). Początkowo Feliks Czajkowski, pochodzący z Jabłonnej koło Warszawy, związany był z koleją, po drugiej wojnie światowej pracował w Nowej Hucie i Skawinie, wreszcie zamieszkał w Zelczynie, niedaleko Krakowa. Tam w 1966 roku wyrzeźbił Adama i Ewę. Kompozycja z polichromowanego drewna lipowego wyobraża scenę z biblijnej Księgi Rodzaju. Drzewo poznania dobra i zła oplata cętkowany wąż-kusiciel. Pierwsi ludzie złamali właśnie jedyny zakaz obowiązujący w raju i sięgnęli po zakazany owoc. Stojące po dwóch stronach drzewa długowłose postaci, których biodra okryte są przepaską z listkiem, różni tylko jeden szczegół: jabłko. Przyjęło się uważać, że trzyma je Ewa.

Obiekt na dzień dobry można oglądać w budynku Ratusza na pl. Wolnica 1, zaraz przy wejściu do Muzeum, bez konieczności kupowania biletu lub przy okazji zwiedzania wystawy stałej. Rzeźba prezentowana będzie w tej strefie do 12 stycznia 2014 roku.

Feliks Czajkowski, rzeźba przedstawiająca Adama i Ewę
Z cyklu: Obiekt na dzień dobry
Wystawę można oglądać od 20 grudnia 2013 roku do 12 stycznia 2014 roku
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ratusz, plac Wolnica 1
Kraków

Dodaj komentarz