• 2013-12-20

DME Awards 2013

12 grudnia podczas konferencji Design… do usług! w Katowicach odbył się finał 7. edycji konkursu Design Management Europe Award.

Design... do usług! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Design... do usług! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Design Management Europe Award to najważniejsza europejska nagroda w dziedzinie zarządzania designem. DME Award ma na celu promowanie strategicznego wykorzystywania designu w ramach europejskiej gospodarki. Nagroda przyznawana jest od 2007 roku przez The DME Network (Sieć DME), na którą składa się 24 partnerów z 17 różnych krajów.

Ceremonia wręczenia nagród DME Award miała miejsce wieczorem 12 grudnia w Oku Miasta znajdującego się w samym sercu Katowic, tuż obok Spodka. Gala wręczenia nagród dla najlepszych firm i instytucji przodujących w Europie w dziedzinie zarządzania designem przyciągnęła tłumy gości z całego kontynentu.

Nagroda DME Award jest pierwszym tego rodzaju europejskim wyróżnieniem przyznawanym za skutecznie zarządzanie designem. W ciągu 6 minionych lat wśród laureatów znalazły się najbardziej innowacyjne i postępowe przedsiębiorstwa z całej Europy, m.in. Heineken czy Lego. W poprzednich edycjach wśród laureatów nie brakowało również polskich przedsiębiorstw – w 2010 roku nagrodę otrzymała firma Zelmer, a w 2007 Moho Design; wśród wyróżnionych DME Award znaleźli się też VOX Industrie (2009) i Puff-Buff (dwukrotnie: w 2010 i 2007).

Katowice nieprzypadkowo zostały gospodarzem tegorocznego finału tej prestiżowej nagrody. Rok wcześniej po raz pierwszy w historii konkursu nagroda DME Award trafiła do polskiej instytucji publicznej – otrzymał ją Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego za projekt Design Silesia.

Gala wręczenia nagród zorganizowana przez Design Silesia i Zamek Cieszyn miała charakter spotkania środowiskowego. Przedstawiono szeroko sylwetki nominowanych w poszczególnych kategoriach, w przerwie odbywał się panel dyskusyjny, a rozmowom kuluarowym towarzyszyła zaprezentowana w Oku Miasta wystawa poświęcona nominowanym do DME Award.

W 7. edycji DME Award wśród nominowanych znalazła się też polska firma Sobierajski i Projektanci znana z wdrażania innowacyjnych produktów, która otrzymała nominację w kategorii Nagroda za Najlepsze Zarządzanie Designem w Małym Przedsiębiorstwie.

Polskim akcentem było odebranie nagrody w kategorii międzynarodowe przedsiębiorstwo przez Magdalenę Gacek, design manager w Procter & Gamble, która pracuje na co dzień w siedzibie firmy w Szwajcarii.

Każdy produkt, obojętnie czy jest to towar, czy usługa, musi być pewnego rodzaju dziełem sztuki, bo wtedy się dobrze sprzedaje, zachwyca ludzi i ich cieszy. Produkty i usługi mogą być dziełami sztuki, jeśli są i będą wytwarzane z oddziaływaniem design thinking. Gratuluję Państwu, bo wasza działalność to potwierdza – powiedział marszałek województwa Mirosław Sekuła w czasie gali rozdania DME Award.

Lista nagrodzonych – DME Awards 2013:

  • Nagroda za najlepsze zarządzanie designem w dużym przedsiębiorstwie: dwie równorzędne nagrody dla: CAMPER oraz GlaoSmithKline
  • Nagroda za najlepsze zarządzanie designem w międzynarodowym przedsiębiorstwie: Procter & Gamble
  • Nagroda za najlepsze zarządzanie designem w średnim przedsiębiorstwie: Cricursa
  • Nagroda za najlepsze zarządzanie designem w małym przedsiębiorstwie: Motion 10
  • Nagroda za najlepsze zarządzanie designem w mikrofirmie: Karen Dell’Armi Contemporary Jewellery
  • Nagroda za najlepsze zarządzanie designem w instytucjach publicznych lub organizacjach non-profit: Saint-Etienne Metropole

DME Awards 2013
12 grudnia 2013 r.
Oko miasta
Katowice

Dodaj komentarz