• 2013-12-19

Galeria Bielska prezentuje Mistrzów warsztatu

Od 8 stycznia w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę pt. Mistrzowie warsztatu. Polski rysunek współczesny.

Jarosław Grulkowski, z cyklu „Przekrój poprzeczny przez wnętrze chmury” 2012/2013, węgiel, papier graficzny, 70 x 100 cm Fot. Materiały prasowe Galerii Bielskiej BWA

Jarosław Grulkowski, z cyklu „Przekrój poprzeczny przez wnętrze chmury” 2012/2013, węgiel, papier graficzny, 70 x 100 cm Fot. Materiały prasowe Galerii Bielskiej BWA

Wystawa Mistrzowie warsztatu. Polski rysunek współczesny ma charakter przeglądu ukazującego różnorodny mistrzowski warsztat, ale też odkrywającego wszelkie aspekty sztuki rysunku prezentowanej przez polskich artystów starszego i młodszego pokolenia.

Rysunek tworzony przez artystów polskich w ciągu ostatnich kilku dekad stał się jedną z ważniejszych wizytówek naszej kultury. Prezentowany był na wielu indywidualnych wystawach w galeriach na całym nieomal świecie; istotne było również docenienie twórczości polskich artystów we wszystkich najważniejszych konkursach, międzynarodowych biennale i triennale rysunku.

Na wystawie zostaną zaprezentowane dzieła artystów, dla których rysunek jest podstawową lub jedną z najważniejszych form wypowiedzi artystycznej. Prezentowane prace eksploatują szeroki obszar, który kryje się pod hasłem rysunek, zarówno pod względem tematycznym, jak i technologicznym, od realizmu po abstrakcję, od klasycznego rysunku po film animowany i zapisy korzystające z najnowszych zdobyczy techniki. Nie zabraknie rysunków laureatów wielu konkursów krajowych, jak np. triennale w Kaliszu i Wrocławiu, a także zagranicznych: biennale w Pilźnie (Czechy), Taichungu (Tajwan), Bangkoku (Tajlandia), Melbourne (Australia), czy konkursów w Barcelonie (Hiszpania), Rijece (Chorwacja) i Skopje (Macedonia).

Dzieła rysunkowe artystów uczestniczących w wystawie współbrzmią z wieloma aspektami nie tylko dnia dzisiejszego, są jednocześnie syntezą, analizą lub wiwisekcją historii, fobii i problemów – zarówno tych uświadamianych, jak i tkwiących w podświadomości, znajdujących się na granicy naszej percepcji. Prace te pozostają jednak zawsze dokumentem – zapisem naszego czasu – ukazanym poprzez mistrzowskie opanowanie warsztatu, a także głębokie przemyślenia i refleksje artystyczne.

Wystawa w Bielsku-Białej, przedstawiająca dzieła 43 artystów, będzie pierwszą od wielu lat w Polsce tak dużą prezentacją sztuki rysunku. Wszystkie prace powstały po 2000 roku.

Będzie można zobaczyć rysunki m.in. Jana Dobkowskiego, Józefa Hołarda, Anny Kowalczyk-Klus, Zdzisława Nitki, Mariusza Tarkawiana, Jolanty Wagner, Henryka Wańka, Pawła Warchoła, Tadeusza Gustawa Wiktora i Ewy Zawadzkiej.

Wystawa organizowana jest w 50. rocznicę wystawy Dokumenta 3 w Kassel w Niemczech w 1964 roku, która przez krytyków sztuki uznawana jest za przełomową dla sztuki rysunku, przyniosła mu autonomię, oderwała od roli służebnej, mianowała do rangi równorzędnej malarstwu i rzeźbie.

Kurator wystawy – Paweł Warchoł

Mistrzowie warsztatu. Polski rysunek współczesny
Wernisaż: 7 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 2 lutego 2014 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz