Zachęta wyjaśnia dzieciom: kto to jest artysta?

Kto to jest artysta? to książeczka dla dzieci w wieku przedszkolnym, która na przykładzie dzieł polskiej sztuki współczesnej pokazuje, czym zajmuje się artysta i co składa się na bycie artystą.

„Kto to jest artysta?”, tekst: Zofia Dubowska, opracowanie graficzne: Jan Bajtlik, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, 2013 (źródło: materiały prasowe)

„Kto to jest artysta?”, tekst: Zofia Dubowska, opracowanie graficzne: Jan Bajtlik, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, 2013 (źródło: materiały prasowe)

Zwiedzając muzea i galerie, zastanawiamy się, kim był człowiek, który wykonał daną pracę. Co nim powodowało, że sięgnął po pędzel, dłuto czy kamerę filmową?

Gdy patrzymy na rysunki dzieci, czujemy, że ktoś ma talent, postrzega rzeczywistość inaczej, ma bujną wyobraźnię. Ale czy to znaczy, że jest artystą? Czy może raczej dobrym materiałem na artystę? Każde dziecko w przedszkolu tworzy. Ale chwalone jest często za poprawne odwzorowanie rzeczywistości, a nie za własny pomysł. Bywa tak, że premiowana jest zręczność, a nie oryginalność.

Czytając prosty tekst w Kto to jest artysta?, dziecko ma kontakt z konkretnymi dziełami sztuki. Dzięki oryginalnej oprawie graficznej i typografii książka sama w sobie jest dziełem sztuki.

Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży. Dostępna w księgarni Zachęty.

Kto to jest artysta?
Koncepcja i tekst: Zofia Dubowska
Opracowanie graficzne: Jan Bajtlik
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2013

1 komentarz do artykułu “Zachęta wyjaśnia dzieciom: kto to jest artysta?”

Dodaj komentarz