Ilustracje Joanny Concejo do obejrzenia we Wrocławiu

Od 19 grudnia do 2 lutego w księgarnio-kawiarni Cocofli we Wrocławiu można oglądać wystawę ilustracji Joanny Concejo do książki Książę w cukierni Marka Bieńczyka.

Ilustracje Joanny Concejo do książki „Książę w cukierni” Marka Bieńczyka – wystawa, Wydawnictwo Format, 2013 (źródło: materiały Wydawnictwa)

Ilustracje Joanny Concejo do książki „Książę w cukierni” Marka Bieńczyka – wystawa, Wydawnictwo Format, 2013 (źródło: materiały Wydawnictwa)

6 grudnia Joanna Concejo za ilustracje do Księcia w cukierni (Wydawnictwo Format) otrzymała prestiżową nagrodę główną polskiej sekcji IBBY i tytuł Najlepsza Książka Roku 2013 w kategorii Grafika.

W książce obrazkowej zawsze jest opowieść, niekoniecznie w konwencjonalnej formie tekstu i obrazu. Opowiadać może przecież zarówno tekst, jak i obraz, każde inaczej. Kiedy myśli jawią mi się obrazem, wtedy je rysuję. Jeśli coś układa mi się w słowa, to wtedy piszę. I staram się nie powtarzać. To jest trochę tak: spotyka się dwoje ludzi, idą kawałek drogi razem. Są różni, ich opowieści są inne, ale są całością. Po prostu pięknie się różnią. W takim sensie obraz nigdy nie ilustruje tekstu – istnieje równolegle i równoważnie z nim. Gdy takie spotkanie tekstu z obrazem zostawia miejsce dla trzeciej osoby – dla czytelnika – książka zaczyna istnieć – wyjaśnia Joanna Concejo (Format Książki, nr 3)

Joanna Concejo – polska artystka od lat mieszkająca w Paryżu. Urodziła się w 1971 roku w Słupsku, studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 1998 roku z dyplomem z rysunku i ilustracji w kieszeni osiadła na stałe we Francji. Po raz pierwszy jako artystka została zauważona dzięki instalacjom w 2002 roku, kiedy to została zaproszona do udziału w Busan Biennale w Korei. Rok później pokazała swoje prace na wystawie sztuki współczesnej w Chelles (we Francji). W następnych latach odbyło się kilka wystaw jej prac (Galeria Plattform w Berlinie, Galeria Public w Paryżu). W 2004 roku wysłała swoje rysunki na Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii i została zakwalifikowana na wystawę ilustratorów – to był początek jej pracy w dziedzinie ilustracji książkowej. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych (The Emperors New Illustration, Bologna; Figures Futures, Montreuil – Francja; Blue Book, Iran; Le imagini della fantasia, Sarmede – Włochy), miała wystawy indywidualne w Attorno al giardino w Bolonii, w galerii Perve w Lizbonie, w bibliotece w Saint-Herblain we Francji, Tea with Alice w Oxfordzie i ostatnio Un pas à la fois w Nei rami w Bolonii. Joanna Concejo współpracuje regularnie z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika) oraz ze szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole (Macerata, Włochy). Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce.

Książę w cukierni to zjawiskowa ponad sześciometrowa książka, żartobliwa powiastka filozoficzna o szczęściu. Dwójka znakomitych bohaterów, szczypta humoru i wdzięk stylu – Marek Bieńczyk, laureat nagrody literackiej Nike, podsuwa nam z pozoru tylko żartobliwą powiastkę o szczęściu. Bo ze szczęściem są same kłopoty – mówi Duży Książę, jeden z bohaterów Bieńczyka. I mnoży przykłady owych kłopotów, analizując powody ulotności szczęścia. Jego rozmówczynią jest Kaktusica, dla której szczęście ma smak napoleonki, bajaderki albo szarlotki. Za sprawą niezwykłych ilustracji Joanny Concejo i oryginalnego projektu (książka ma formę ponad sześciometrowej harmonijki) świat cukierni przechodzi w nowy wymiar – na pogranicze najpiękniejszego snu i jawy. To świat pełen lekkości, ciepła, z nutą marzycielstwa i poezji. Książka-majstersztyk, książka-dzieło sztuki.

Katarzyna Burda, Newsweek Polska

Książka została wydana przez wrocławskie Wydawnictwo Format, które specjalizuje się w ambitnej, autorskiej i artystycznie opracowanej książce obrazkowej dla dzieci i dorosłych oraz w ambitnych pozycjach dla dzieci i młodzieży. Wydaje książki odbiegające od masowych standardów. Szczególnie dba o walory estetyczne i merytoryczne publikacji, współpracuje z wybitnymi autorami i artystami. Z myślą o wszechstronnym rozwoju dziecka i kształceniu zdolności twórczych działa wielopoziomowo – słowem, obrazem, dźwiękiem (książki z muzyką). Od lipca 2012 Wydawnictwo prowadzi w centrum Wrocławia własną księgarnio-kawiarnię o figlarnej nazwie Cocofli (nazwa miejsca to cytat z Kołakowskiego).

Joanna Concejo Książę w cukierni – wystawa ilustracji
Od 6 grudnia 2013 roku do 2 lutego 2014 roku
Księgarnio-kawiarnia Cocofli we Wrocławiu

Dodaj komentarz