• 2013-12-19

Kreatywne drogowskazy do Muzeum Emigracji

Podczas warsztatów Gdynia – Design for all przez 4 tygodnie studenci kierunków projektowych pod okiem Pete’a Kerchera pracowali nad koncepcją kreatywnych drogowskazów prowadzących do docelowej siedziby Muzeum Emigracji w Gdyni.

Koncepcja I: Figury emigrantów w mieście (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncepcja I: Figury emigrantów w mieście (źródło: materiały prasowe organizatora)

Postacie Emigrantów przewodnikami do Muzeum Emigracji w Gdyni? Mobilne Muzeum w kontenerze? A może wgląd w obraz ulic Gdyni z lat 30.? Znamy już pomysły studentów na artystyczne oznakowanie drogi do Dworca Morskiego w Gdyni! Podczas warsztatów Gdynia – Design for all przez 4 tygodnie studenci kierunków projektowych pod okiem Pete’a Kerchera – doradcy strategicznego ds. wdrażania designu i założyciela EIDD Design for All Europe – pracowali nad koncepcją kreatywnych drogowskazów prowadzących do docelowej siedziby Muzeum Emigracji w Gdyni. Prace – obecnie konsultowane w zespołach Muzeum Emigracji w Gdyni i Centrum Designu Gdynia – staną się punktem wyjścia dla projektu wykonawczego, którego wdrożenie planowane jest jeszcze przed otwarciem Muzeum na przełomie 2014/2015 roku.

Zadanie uczestników warsztatów polegało na zaproponowaniu niskobudżetowych rozwiązań, które wejdą w artystyczny dialog z portowym otoczeniem Dworca, jak i historycznym kontekstem miejsca. Konwencja rozwiązań ma pomóc zachować charakter terenów industrialnych, czyniąc jednocześnie przestrzeń bardziej przyjazną dla mieszkańców i turystów.

Warsztaty poprzedzone były dwoma spacerami, podczas których pytano – w pierwszej kolejności mieszkańców, w drugiej studentów – o sugestie uatrakcyjnienia drogi pieszej do Dworca. Na podstawie tak zebranej wiedzy i bardzo ramowych wytycznych technicznych ze strony Muzeum Emigracji, 15 studentów Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Gdańskiej pod opieką Pete’a Kerchera oraz Piotra Czyża, wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, pracowało w trzech grupach projektowych. Podział na grupy zaowocował powstaniem trzech niezależnych koncepcji.

Pierwszy pomysł zakładał rozstawienie na szlaku do Muzeum ażurowych, metalowych figur emigrantów z bagażami w rękach, z którymi każdy odwiedzający Muzeum kierowałby się wspólnie do Dworca Morskiego – miejsca, w którym razem zaczną podróż. Podążając za ludźmi opuszczającymi miasto, można również posłuchać ich historii, wypisanej na figurach lub pojawiającej się na telefonach po zeskanowaniu kodu QR.

W drugiej koncepcji zaproponowano dialog z przeszłością Gdyni poprzez ulokowanie na drodze do Muzeum szklanych tafli z wygrawerowanymi obrazami ulic miasta, przeniesionych z oryginalnych pocztówek z lat 30. Widok przez taflę umożliwiałby jednoczesny wgląd w dzisiejszy i ówczesny widok Gdyni. Do gablot przytwierdzone miałyby być także kasowniki na bilety potrzebne do gry miejskiej, która zamieniałaby drogę do Dworca w dodatkową, emocjonującą atrakcję. Ostatnia propozycja podchodzi do problemu w sposób klasycznie architektoniczny i projektuje drogę do muzeum. Projekt zakłada stworzenie linii ciągnącej się od Placu Kaszubskiego do samego budynku Muzeum, tworzącej wyraźnie oznaczony ciąg pieszy. Wzdłuż niej miałyby się pojawiać ławki, śmietniki, punkty świetlne, a także kontenery – zaaranżowane jako mobilne przestrzenie ekspozycyjne. Mogłyby one promować placówkę nie tylko w mieście, ale również zagranicą. W studenckich propozycjach powtarzały się ciekawe rozwiązania interaktywne z wykorzystywaniem kodów QR, aplikacji mobilnych, gier opartych na prostych mechanizmach kasowników, które angażowałyby odwiedzających już w ich drodze do Muzeum.

Efekty prac zaprezentowane zostały przedstawicielom Urzędu Miasta, Centrum Designu Gdynia oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Obecnie projekty są konsultowane pod względem spójności koncepcji z charakterem Muzeum, budżetem inwestycji i możliwości realizacyjnych. Wybrane elementy zaproponowanych koncepcji mają szansę znaleźć się w projekcie wykonawczym , który będzie kolejnym etapem na drodze stworzenia unikatowego oznakowania drogi do Dworca Morskiego. O jego ostatecznym kształcie zadecyduje już wkrótce zespół Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Urzędem Miasta i we współpracy merytorycznej z Centrum Designu Gdynia.

Gdynia – Design for all
Wdrożenie projektu: przełom 2014/2015 roku

Dodaj komentarz