• 2013-12-18

Międzynarodowa sztuka wideo w TRAFO Trafostacji Sztuki

Od 16 grudnia w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie można oglądać międzynarodową wystawę poświęconą sztuce wideo Thresholds | Trafo.

Jarik Jongman, zdjęcie z performance (de)facing. „Revolt” podczas wystawy „About Face” w Momentum, 2012 © Jarik Jongman (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarik Jongman, zdjęcie z performance (de)facing. „Revolt” podczas wystawy „About Face” w Momentum, 2012 © Jarik Jongman (źródło: materiały prasowe organizatora)

Thresholds | Trafo to międzynarodowa wystawa poświęcona w głównej mierze sztuce wideo. Projekt został zrealizowany we współpracy z Momentum Berlin oraz Collegium Hungaricum Berlin. W TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie zostanie zaprezentowany wybór prac wideo pochodzących z kolekcji filmowej i archiwum performance Momentum, nowatorskie dzieła węgierskiej sztuki wideo jak i prace, które znalazły się w programie 1. Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie.

Thresholds | Trafo obejmuje także prezentację dzieł niemieckiego rzeźbiarza Andreasa Blanka oraz holenderskiego malarza Jarika Jongmana, biorących udział w projekcie Artist in Residence. Wernisaż uświetnią dwa performance: Szilvii Lednitzky (Lower Order Ethics) oraz Jarika Jongmana – (de) facing REVOLT.

W grudniu 2013 TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie inauguruje program rezydencji artystycznej realizowany we współpracy z Momentum Berlin. W ramach wymiany pomiędzy instytucjami TRAFO gości niemieckiego rzeźbiarza Andreasa Blanka oraz holenderskiego malarza Jarika Jongmana.

Andreas Blank – absolwent Państwowej Akademii Sztuki w Karlsruhe, stypendysta Studienstiftung des Deutschen Volkes, magister sztuk pięknych w Royal College of Art w Londynie, finalista nagrody New Sensations Award telewizji Channel 4 oraz Saatchi Gallery w 2009 r. Mieszka i pracuje w Berlinie. Jego prace z daleka wyglądają jak zwykłe przedmioty codziennego użytku.

Z bliska okazuje się, że są to rzeźby wykonane z marmuru czy alabastru – żarówki, pudełka, plastikowe torby. Artysta wykorzystuje w pracy kamienie z całego świata. Marmur, alabaster, porfir, materiały historycznie wykorzystywane do utrwalania dzieł o charakterze religijnym lub politycznym, nabierają prozaicznego i fragmentarycznego charakteru. Geograficzna i kulturowa tożsamość kamienia oraz jego upamiętniająca funkcja w rzeźbie odnosi się do wartości każdego obiektu. Blank podważa oczywistość i przenosi tradycyjne ideały i wartości na współczesne przedmioty codziennego użytku. W ramach programu Artist-in-Residence Blank zaprezentuje swoje wybrane prace i stworzy nową rzeźbę będącą kontynuacją dotychczasowej twórczości artysty.

Jarik Jongman – były asystent Anselma Kiefera. Studiował w Arnhem i prezentował swoje prace na licznych wystawach w Londynie, Berlinie, Szwajcarii, Amsterdamie oraz w ramach wydarzeń towarzyszących 53. (2009) i 54. Biennale Sztuki w Wenecji. Mieszka i pracuje w Amsterdamie. Jongman namaluje kolejne obrazy z cyklu portretów ikonicznych postaci współczesnego świata sztuki. Projekt, pierwotnie opracowany z okazji wystawy About Face w Momentum w 2012, łączy w sobie elementy tradycyjnego malarstwa olejnego z interaktywnym performance. Artysta maluje portrety najbardziej wpływowych graczy współczesnego świata sztuki, a następnie uzbraja publiczność w narzędzia, dzięki którym może ona pozostawić ślad na obrazach. W ramach projektu, jak dotąd realizowanego w Berlinie, Jerozolimie i Londynie, za każdym razem powstawały portrety osób specyficznych dla danego miejsca. W Szczecinie Jongman zaprezentuje wyniki swoich poprzednich projektów oraz namaluje portrety pięciu osób wyłonionych w wyniku open call.

Kuratorki projektu Artist in Residence: Constanze Kleiner, Rachel Rits-Volloch

Thresholds | Trafo
Wernisaż: 15 grudnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 26 stycznia 2014 roku
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz