• 2013-12-18

Robert Motelski o swojej przestrzeni zapisanej w czasie

Od 13 stycznia w warszawskiej galerii Milano można zobaczyć wystawę malarstwa Roberta Motelskiego, prezentującą najnowsze prace artysty, między innymi z cykli Drzewa, Łodzie, czy Śnieg.

Robert Motelski, „Śnieg” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Motelski, „Śnieg” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuły prac są zapisem czasu. Zatrzymują chwile, kiedy sytuacja przedstawiona na obrazie – światło, kolor, czy kompozycja mogłyby zaistnieć. Inspiracją do obrazów są podróże w przestrzenie, gdzie nieograniczona natura pozwala odkryć rytm, porządek i spokój. Okoliczności przedstawione na obrazach, zaobserwowane są z brzegu jeziora, łodzi czy górskiego szlaku. Obrazy utrzymane są przeważnie w stonowanej kolorystycznie przestrzeni, która nabiera transcendentnego wymiaru. Lekko, ekspresyjnie i fakturowo malowane elementy, kontrastują z precyzyjnymi płaszczyznami koloru.

Artysta syntetyzuje formy natury do niemal abstrakcyjnego znaku, balansując na granicy abstrakcji i figuratywności. Wychodząc od studium natury, redukując pejzaż do najbardziej oszczędnej i trafnej formy, przetwarza fragmenty rzeczywistości, usuwając zbędne elementy, wzmacniając to, co najbardziej istotne. Na wystawie można zobaczyć również serię krótkich filmów, będących video szkicami i dopełnieniem prac malarskich.

Robert Motelski urodzony w 1977 r. w Warszawie. Absolwent Wydziału Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, dyplom w 2002 r. pod kierunkiem profesor Barbary Szubińskiej. Odbył studia w pracowniach prof. Antoniego Fałata, Andrzeja Sadowskiego i Ewy Pełki. Brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i zagranicą.

W 2004 roku otrzymał stypendium Funduszu Promocji Twórczości z Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 2008 stypendium Młoda Polska z Narodowego Centrum Kultury. Prace artysty znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach- m. in. w Anglii, Austrii, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji i USA. Robert Motelski jest wnikliwym obserwatorem natury, a elementy krajobrazu są głównymi motywami jego realizacji (malarstwo, monotypie, video).

Robert Motelski, moja przestrzeń
Wernisaż: 13 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 29 lutego 2014 roku
Galeria Milano w Warszawie

Dodaj komentarz