• 2013-12-18

Muzyczne fajerwerki Bacha i Händla

22 grudnia w Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się koncert w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod kierownictwem argentyńskiego dyrygenta Rubena Dubrovsky’ego. W programie koncertu znalazły się dzieła dwóch najwybitniejszych kompozytorów barokowych.

Wrocławska Orkiestra Barokowa (źródło: mat. prasowe)

Wrocławska Orkiestra Barokowa (źródło: mat. prasowe)

Kto wie, że premiera Muzyki ogni sztucznych Händla spowodowała jeden z pierwszych opisanych w historii korków ulicznych w Londynie? Zablokowane przez ponad trzy godziny centrum miasta i Most Londyński, tłumy na ulicach, setki powozów tkwiących w błocie. Wszyscy chcieli zobaczyć i doświadczyć sztuki totalnej oraz cieszyć się pokojem w Europie.

Skomponowana suita była oprawą pokazu sztucznych ogni urządzonego 27 kwietnia 1749 roku w Green Parku w Londynie. Olbrzymie dekoracje o charakterze alegorycznym autorstwa Giovanniego Niccolo Servandoniego, bateria fajerwerków, którą nadzorował komendant królewskiego arsenału, kapitan Thomas Desaguliers oraz muzyka Händla uświetniły obchody podpisania traktatu pokojowego w Akwizgranie i zakończenia wojny o sukcesję austriacką. Podczas premiery lało, a w wyniku nieudanego pokazu fajerwerków spłonęły dekoracje.

Rinaldo był dla Händla być albo nie być – od powodzenia opery zależał los kompozytora. Sukces premiery opera Rinaldo zawdzięczała nie tylko wspaniałej muzyce i spektakularnym, kastrackim koloraturom, ale również zaskakującym pomysłom scenicznym Händla, np. ognistemu rydwanowi czarownicy Armidy i zaczarowanemu ogrodowi, w którym postaci zmieniają wygląd.

Podczas koncertu w sali Filharmonii oprócz utworów Händla w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej będzie można usłyszeć również m.in.: popularną III Suitę orkiestrową Bacha. Swoim głosem zachwycać będzie pochodzący z Rumunii znakomity kontratenor Valer Sabadus. Zespół poprowadzi argentyński dyrygent Ruben Dubrovsky.

Koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej

Ruben Dubrovsky – dyrygent
Valer Sabadus – kontratenor
Wrocławska Orkiestra Barokowa

Program:

J.S. Bach – III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068
J.S. Bach – Nun wird der Held aus Davids Stamm, Bereite dich, Zion – recytatyw i aria z Weihnachtsoratorium BWV 248
J.S. Bach – Sinfonia z II kantaty Weihnachtsoratorium BWV 248
J.S. Bach – Vergnügte Ruh – aria z kantaty BWV 170
G.F. Händel – Sinfonia, Cara sposa, Venti, turbine, Or la tromba z opery Rinaldo HWV 7
G.F. Händel – Muzyka sztucznych ogni HWV 351

22 grudnia o godz. 18.00
ul. Józefa Marszałka Piłsudskiego 19, sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
Wrocław

Dodaj komentarz