• 2013-12-18

Hilary Gilewski w Karagandzie i Radomiu

Od 15 grudnia w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu można oglądać wystawę pt. Hilary Gilewski. W Karagandzie i Radomiu.

Hilary Gilewski, „Mój ojciec”, 1964, olej, płótno, 98 x 68 cm, kolekcja Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, dar Artysty, fot. Marek Gardulski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hilary Gilewski, „Mój ojciec”, 1964, olej, płótno, 98 x 68 cm, kolekcja Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, dar Artysty, fot. Marek Gardulski (źródło: materiały prasowe organizatora)

20 lat po pierwszej prezentacji malarstwa Hilarego Gilewskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu (na wystawie Z Kazachstanu do Polski, 1993), Muzeum prezentuje jego indywidualną wystawę (ponad 100 obrazów). Malarz-repatriant z Kazachstanu mieszka w Radomiu.

Hilary Gilewski – urodził się w 1932 r. w miejscowości Burtyn koło Kamieńca Podolskiego. W 1936 r. rodzina deportowana na Syberię, w latach 1939-1945 – jeszcze dziecko – pracował w sowchozie, od 1946 r. mieszkał w Karagandzie (gdzie ojciec pracował w kopalni węgla). Był pilotem; studiował malarstwo w Wyższej Szkole Plastycznej w mieście Pienza w Rosji (1957-62), kontynuował studia w moskiewskim Instytucie Sztuk Pięknych im. Surikowa (1965-67). Pracował przez 30 lat w pracowniach plastycznych Karagandy, Miał pozycję wybitnego twórcy (malarstwo sztalugowe i ścienne) – w Polsce pozostaje na marginesie życia artystycznego. Wystawa przypomina obrazy przywiezione przez artystę z Kazachstanu (pejzaże, portrety, dokumentował zmieniającą się Karagandę, miejsce zesłania tysięcy ludzi) – i pokazuje nowe. W Polsce Gilewski maluje głównie pejzaże. W tym realistycznym, ale też emocjonalnym malarstwie stają się symbolami polskości.

Obrazy pochodzą z kolekcji Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, kolekcji prywatnych i zbiorów Artysty

Hilary Gilewski. W Karagandzie i Radomiu
Wernisaż: 15 grudnia 2013 roku, godz. 12.00
Wystawa potrwa do 19 stycznia 2014 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Rynek 4/5
Radom

Dodaj komentarz