• 2013-12-18

Bożena Cichecka na horyzoncie zdarzeń

Od 10 stycznia w Galerii Fundacji Atelier w Warszawie będzie można oglądać wystawę malarstwa Bożeny Cicheckiej pt. Horyzont zdarzeń.

Autorka pracy: Bożena Cichecka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Bożena Cichecka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Istnieją takie części Wszechświata, których nigdy nie da się zaobserwować. Horyzont zdarzeń to w języku astronomii granica w przestrzeni, poza którą zdarzenia nie mogą być widoczne, bez względu na to, jak długo obserwator będzie czekał na dotarcie światła z tamtych obszarów. Bożena Cichecka, wybierając ten termin na tytuł wystawy, poszła w stronę jego interpretacji humanistycznej. Jak sama mówi, jest w takim momencie życia, że musi w poszukiwaniach iść ciągle naprzód, nie wiedząc, co jest przed nią.

Jednak to pojęcie można odnieść także do jej obrazów. Artystka zdaje się pytać: czy można dostrzec i utrwalić coś, co pozornie jest w zasięgu wzroku? Czy można z tych obserwacji ułożyć historię? A jeśli tak, to jaką?

Powidoki przedmiotów są na prezentowanych obrazach jeszcze bardziej nikłe niż w pracach zebranych na ubiegłorocznej wystawie. Artystka nie pozostawia wątpliwości, że to świat abstrakcji jest dla niej szczególnie fascynujący, bo – jak twierdzi – pozwala jej świadomie skoncentrować się na zjawiskach związanych tylko ze sztuką, daje artystyczną wolność, ale i możliwość rozwiązań intelektualnych.

Tradycyjnie – to jeden z jej znaków rozpoznawczych – można zaobserwować w większości najnowszych prac pozostałości po szkicach, delikatne konstrukcje – a właściwie ich cień. To, w połączeniu z niezwykle interesującym, wielowarstwowym, ale „przezroczystym” sposobem kładzenia tła, sprawia, że mamy wrażenie głębi i wielości światów, znaczeń i historii – modeli do składania świata. W warstwie kompozycji i barwy artystka niczego nie zostawia przypadkowi. Sposób konstruowania przestrzeni często opiera się na kontraście – odważnym zestawieniu barw albo zderzeniu koloru z wyciszonym lub pozornie wyciszonym tłem, precyzyjnym, „zimnym” układzie elementów – i ogromnych emocjach. (…)

Jolanta Koral

Bożena Cichecka – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa (2000-2005). Dyplom w pracowni plakatu profesora Mariusza Łukawskiego. Aneks z malarstwa u profesora Zbigniewa Purczyńskiego. W 1996 r. założyła pracownię graficzną – Kreska Studio, którą prowadzi do dziś. Jest członkiem STGU (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej).

Bożena Cichecka, Horyzont zdarzeń
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 15 lutego 2014 roku
Galeria Fundacji Atelier
ul. Foksal 11
Warszawa

Dodaj komentarz