• 2013-12-17

O-Twórz Lublin! – podsumowanie edycji 2013

Stowarzyszenie Kulturalne Grupa Projekt zaprasza na wystawę podsumowującą tegoroczną edycję projektu O-Twórz Lublin! | Cechy Miasta, która rozpocznie się 18 grudnia w Galerii KIOSKart w Lublinie.

O-Twórz Lublin!, edycja 2013, 21 kwietnia (źródło: materiały prasowe organizatora)

O-Twórz Lublin!, edycja 2013, 21 kwietnia (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2013 roku organizatorzy zapraszają na trzecią edycję spotkań z fotografią, historią, pięknem i duszą naszego miasta, Lublina. Po raz kolejny, za sprawą sztuki fotografii, jest oddana przestrzeń Lublina w ręce mieszczan.

Projekt O-Twórz Lublin! narodził się jako pomysł na poznanie Lublina i stworzenie więzi między mieszkańcami miasta. Specjalnie skonstruowany przez Marcina Moszyńskiego jednorazowy aparat otworkowy jest oczywiście czymś o wiele więcej, niż pomysłowym gadżetem promocyjnym (wyróżnienie w plebiscycie radiowej „Trójki”, wykorzystanie otworka podczas wizyty ekspertów ESK 2016, akcja otworkowa przygotowana dla delegatów europejskich podczas Polskiej Prezydencji 2011). Ten zgrabny przedmiot-pudełko, nawiązuje w swojej idei do dwóch bardzo ważnych tradycji kulturowych: do tradycji i ruchu fotografii otworkowej, której korzenie sięgają początków cywilizacji (camera obscura) i nawiązuje do tradycyjnej, a obecnie na nowo cenionej ręcznej wytwórczości (handmade). Fotografia otworkowa, to fotografia bez obiektywu. Obiektyw zastępuje niewielka dziurka. Światło przechodzi przez nią, a w kamerze powstaje obraz. Kamery otworkowe są używane do zabawy, w sztuce i nauce. Projektowanie i budowa aparatów, to świetna zabawa. Robienie zdjęć własnoręcznie wykonanym aparatem, również daje dużo radości.

O-Twórz Lublin!, edycja 2013, maj (źródło: materiały prasowe organizatora)

O-Twórz Lublin!, edycja 2013, maj (źródło: materiały prasowe organizatora)

O-Twórz Lublin w 2013 roku – program realizowany pod hasłem Cechy Miasta. Kolejny raz, za sprawą camera obscura, oddano przestrzeń Lublina w ręce mieszczan. Sztuka fotografowania jest nauką patrzenia i widzenia tego, co wokół nas wyjątkowe, co chcemy zachować we wspomnieniu, oswoić, pokazać innym. Tym razem szczególną uwagę zwrócono na Cechy Miasta, rolę zakładów rzemieślniczych i usługowych w codziennym życiu mieszczan, a także na dawno już zapomniany przemysłowy Lublin.

O-Twórz Lublin! | Cechy Miasta – wystawa podsumowująca
Wernisaż: 18 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Galeria KIOSKart, Akademickie Centrum Kultury Chatka Żaka
ul. Radziszewskiego 16
Lublin

Dodaj komentarz