• 2013-12-17

Niepokój. Kultura po Zagładzie

17 grudnia w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się spotkanie z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Warlikowskim i Grzegorzem Niziołkiem, autorem książki Polski teatr Zagłady, na temat pamięci i niepamięci Zagłady w polskiej kulturze.

Grzegorz Niziołek „Polski teatr Zagłady" (źródło: mat. prasowe)

Grzegorz Niziołek „Polski teatr Zagłady" (źródło: mat. prasowe)

Autor daje pełny przegląd zjawisk teatralnych – od wyreżyserowanej przez Leona Schillera Wielkanocy po (A)pollonię Krzysztofa Warlikowskiego. Ani przez chwilę nie zapomina jednak, z jakiej pozycji mówi – w jakim momencie historycznym i na jakim etapie kulturowych negocjacji. Ujawnia związane z najnowszymi debatami pokusy symbolicznych zadośćuczynień i pułapki retoryki wzniosłości.

Krytycznemu namysłowi poddana tu zostaje swoista gra prowadzona w ramach teatru, i szerzej – społeczny dyskurs związany z Zagładą. Gra pamięci i niepamięci, wiedzy i niewiedzy. Gra pomiędzy mechanizmami obronnymi a szokiem ich przełamania. Niziołek odwraca znaną konstatację, że z perspektywy polskiej kultury źle widać Holokaust, i stawia kontrowersyjną tezę, że to właśnie formy tego złego widzenia ukształtowały najwybitniejsze zjawiska polskiego powojennego teatru.

Nie jest to jednak książka o historii teatru, ale o objawiających się w teatralnym medium głębokich procesach zachodzących w polskiej kulturze, o dziejach zbiorowej myśli i afektów. To jedna z tych publikacji, które dotykają kwestii zasadniczych dla naszej tożsamości i przez które dokonuje się praca w obrębie samoświadomości Polaków – Wydawcy publikacji: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Spotkanie na temat pamięci i niepamięci Zagłady w polskiej kulturze poprowadzi Małgorzata Dziewulska. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Spotkanie Niepokój. Kultura po Zagładzie
17 grudnia 2013 r., godz. 19.00
ul. Madalińskiego 10/16, Nowy Teatr
Warszawa

Dodaj komentarz