• 2013-12-17

Miedzianka ze sceny na ściany w Teatrze im. C.K. Norwida

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii oraz Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze zapraszają na wernisaż wystawy fotografii pt. Fotografie z Miedzianki, który odbędzie się 21 grudnia 2013 roku.

Fot. Wojciech Zawadzki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Wojciech Zawadzki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografie z Miedzianki to pierwsza wystawa organizowana przez Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii w ramach porozumienia zawartego z Teatrem im. C.K. Norwida w Galerii Skene.

Autorzy prac to członkowie Stowarzyszenia: Ewa Andrzejewska, Dariusz Goetze, Joanna Hobgarska, Jacek Jaśko, Alicja Kołodziejczyk, Wojciech Miatkowski, Tomasz Mielech, Krzysztof Niewiadomski, Adam Piwowarczyk i Wojciech Zawadzki.

Wojciech Zawadzki, Zapach miejsca – pamięć fotografii, fragment tekstu z katalogu wystawy:

Fotografia jest dziedziną zapisującą egzystencję wszystkiego co jest i najważniejsze tego co było. Wszystko to odkłada na jej podstawowym elemencie jakim jest negatyw – odwrotność rzeczywistości – po wsze czasy. Fotografia jest więc, między innymi, istniejącym fizycznie substytutem pamięci. Zdjęcia dotyczące nieistniejącej praktycznie Miedzianki są tego najlepszym przykładem.

Prawdopodobnie nikt i nigdy nie odtworzy ówcześnie istniejących obiektów – kościołów, zakładów lniarskich, papierni, browaru. Cywilizacji, która zdaje się przed chwilą była. Przetoczył się walec historii… A ponieważ natura nie znosi próżni miejsce to pochłania powoli dżungla traw i krzaków. Pozostał zapach… Fotografia w tym przypadku ma możliwość zapisania wyłącznie pamięci miejsca, które żyło. Jej pamięć przechowuje je i przenosi w przyszłość. Bo przecież żaden inny środek jak fotografia za pomocą nieruchomych obrazów przechowuje nieistniejące już rzeczywistości dla przyszłych czasów.

Wernisaż odbędzie się zaraz po premierze spektaklu pt. Miedzianka, który jest adaptacją książki Filipa Springera – Miedzianka. Historia znikania.

Fotografie z miedzianki
Wernisaż: 21 grudnia 2013 roku, godz. 20.45
Wystawę można oglądać do 28 lutego 2014 roku
Galeria Skene, Teatr im. C.K. Norwida
Al. Wojska Polskiego 38
Jelenia Góra

Dodaj komentarz