Warszawa funkcjonalna – wizja, która zachwyciła Le Corbusiera

Po 79 latach od pierwszego wydania Centrum Architektury przedstawia wznowienie Warszawy funkcjonalnej Jana Chmielewskiego i Szymon Syrkusa.

Jan Chmielewski, Szymon Syrkus „Warszawa funkcjonalna. Przyczynek do urbanizacji regionu warszawskiego” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jan Chmielewski, Szymon Syrkus „Warszawa funkcjonalna. Przyczynek do urbanizacji regionu warszawskiego” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Warszawa funkcjonalna powstała w 1934 roku w wyniku połączenia sił urbanistów pracujących w stołecznym ratuszu pod wodzą Jana Chmielewskiego oraz warszawskiej awangardy architektonicznej reprezentowanej przez Szymona Syrkusa, związanej z prowadzonymi przez Le Corbusiera Kongresami Architektury Nowoczesnej. Razem stworzyli całościową wizję rozwoju Warszawy wraz z regionem jako racjonalnie zorganizowanej europejskiej metropolii, wykorzystującej unikalne położenie w dolinie Wisły i na przecięciu transkontynentalnych szlaków.

Praca wydana w Warszawie, a wiosną 1934 roku zaprezentowana w Londynie, wzbudzila aplauz Le Corbusiera i Gropiusa, a następnie dostarczyła inspiracji Stefanowi Starzyńskiemu. Jej wpływ odczuwalny był w planowaniu Warszawy przez kolejne dziesięciolecia.

Dziś służy za wzór całościowego myślenia o mieście i regionie, łączącego świadomość niezmiennych prawidłowości ze zgodą na nieprzewidywalność.

Nowe wydanie zawiera tekst i tablice z II przedwojennego wydania (1935 r.). Obszerny wstęp pt. Wyzwanie z przeszłości przygotowali znawcy warszawskiej urbanistyki XX wieku: Małgorzata Kuciewicz, Maciej Czeredys i Joanna Porębska-Srebrna. Tekst wzbogacony jest 19 ilustracjami, m.in. odnalezionymi w Zurychu planszami przygotowanymi przez warszawskich urbanistów na IV Kongres Architektury Nowoczesnej (CIAM) w 1933 r., zdjęciami i planszami z wystawy Warszawa przyszłości (1936) oraz kongresu urbanistycznego w Hastings (1946).

Okładkę, inspirowaną grafiką lat 30., oraz szatę graficzną zaprojektował Kuba Sowiński (Biuro Szeryfy).

Publikacja jest częścią serii Fundamenty, w której Centrum Architektury przedstawia klasyczne książki o architekturze, niedostępne dotąd na polskim rynku lub od dawna niewznawiane. Dotychczas w serii ukazały się dwie książki Le Corbusiera (W stronę architektury i Kiedy katedry były białe) oraz zbiór tekstów Adolfa Loosa (Ornament i zbrodnia).

O książce:
Opracowanie graficzne, skład i łamanie:  Biuro Szeryfy
Słowo wstępne: Malgorzata Kuciewicz, Maciej Czeredys, Joanna Porębska-Srebrna
Redaktor prowadzący: Grzegorz Piątek

Jan Chmielewski, Szymon Syrkus Warszawa funkcjonalna. Przyczynek do urbanizacji regionu warszawskiego
Spotkanie premierowe z udziałem autorów wstępu i rodziny Jana Chmielewskiego
15 grudnia 2013 r., niedziela, godz. 18.00
Państwomiasto, ul. Andersa 29
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR