Warszawa funkcjonalna – wizja, która zachwyciła Le Corbusiera

Po 79 latach od pierwszego wydania Centrum Architektury przedstawia wznowienie Warszawy funkcjonalnej Jana Chmielewskiego i Szymon Syrkusa.

Jan Chmielewski, Szymon Syrkus „Warszawa funkcjonalna. Przyczynek do urbanizacji regionu warszawskiego” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jan Chmielewski, Szymon Syrkus „Warszawa funkcjonalna. Przyczynek do urbanizacji regionu warszawskiego” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Warszawa funkcjonalna powstała w 1934 roku w wyniku połączenia sił urbanistów pracujących w stołecznym ratuszu pod wodzą Jana Chmielewskiego oraz warszawskiej awangardy architektonicznej reprezentowanej przez Szymona Syrkusa, związanej z prowadzonymi przez Le Corbusiera Kongresami Architektury Nowoczesnej. Razem stworzyli całościową wizję rozwoju Warszawy wraz z regionem jako racjonalnie zorganizowanej europejskiej metropolii, wykorzystującej unikalne położenie w dolinie Wisły i na przecięciu transkontynentalnych szlaków.

Praca wydana w Warszawie, a wiosną 1934 roku zaprezentowana w Londynie, wzbudzila aplauz Le Corbusiera i Gropiusa, a następnie dostarczyła inspiracji Stefanowi Starzyńskiemu. Jej wpływ odczuwalny był w planowaniu Warszawy przez kolejne dziesięciolecia.

Dziś służy za wzór całościowego myślenia o mieście i regionie, łączącego świadomość niezmiennych prawidłowości ze zgodą na nieprzewidywalność.

Nowe wydanie zawiera tekst i tablice z II przedwojennego wydania (1935 r.). Obszerny wstęp pt. Wyzwanie z przeszłości przygotowali znawcy warszawskiej urbanistyki XX wieku: Małgorzata Kuciewicz, Maciej Czeredys i Joanna Porębska-Srebrna. Tekst wzbogacony jest 19 ilustracjami, m.in. odnalezionymi w Zurychu planszami przygotowanymi przez warszawskich urbanistów na IV Kongres Architektury Nowoczesnej (CIAM) w 1933 r., zdjęciami i planszami z wystawy Warszawa przyszłości (1936) oraz kongresu urbanistycznego w Hastings (1946).

Okładkę, inspirowaną grafiką lat 30., oraz szatę graficzną zaprojektował Kuba Sowiński (Biuro Szeryfy).

Publikacja jest częścią serii Fundamenty, w której Centrum Architektury przedstawia klasyczne książki o architekturze, niedostępne dotąd na polskim rynku lub od dawna niewznawiane. Dotychczas w serii ukazały się dwie książki Le Corbusiera (W stronę architektury i Kiedy katedry były białe) oraz zbiór tekstów Adolfa Loosa (Ornament i zbrodnia).

O książce:
Opracowanie graficzne, skład i łamanie:  Biuro Szeryfy
Słowo wstępne: Malgorzata Kuciewicz, Maciej Czeredys, Joanna Porębska-Srebrna
Redaktor prowadzący: Grzegorz Piątek

Jan Chmielewski, Szymon Syrkus Warszawa funkcjonalna. Przyczynek do urbanizacji regionu warszawskiego
Spotkanie premierowe z udziałem autorów wstępu i rodziny Jana Chmielewskiego
15 grudnia 2013 r., niedziela, godz. 18.00
Państwomiasto, ul. Andersa 29
Warszawa

Dodaj komentarz