• 2013-12-16

Werdykt 6. Festiwalu Boska Komedia

15 grudnia zapadł werdykt jury obradującego w ramach 6. Festiwalu Boska Komedia. Największymi zwycięzcami tegorocznej edycji są przedstawienia: Nietoperz, Caryca Katarzyna, Courtney Love i Na Boga!.

David Dower ogłasza werdykt Jury, fot. Tomasz Wiech (źródło: mat. prasowe)

David Dower ogłasza werdykt Jury, fot. Tomasz Wiech (źródło: mat. prasowe)

W tym roku jury Boskiej Komedii było wyjątkowo jednogłośne i za najlepsze przedstawienie tegorocznej edycji uznało Nietoperza w reżyserii Kornéla Mundruczó z TR Warszawa. Jury postanowiło nagrodzić spektakl, któremu udało się podjąć trudny i wzbudzający kontrowersje temat eutanazji i wskazać, że odpowiedzialność za etyczne wybory spoczywa na barkach nas wszystkich. Jury było także pod wrażeniem wysokiego poziomu gry aktorskiej, scenografii i reżyserii.

Wybór najlepszego reżysera sprawił członkom jury więcej trudności. Nagrodę Boskiego Komedianta dla najlepszego reżysera otrzymała Monika Strzępka za spektakl Courtney Love z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jury doceniło reżyserkę za wyjątkowe metody pracy z aktorami, dystans i poczucie humoru, bezpretensjonalność i brak próżności, a także za umiejętność gry z konwencjami teatralnymi.

„Courtney Love", fot. Tomasz Wiech (źródło: mat. prasowe)

„Courtney Love", fot. Tomasz Wiech (źródło: mat. prasowe)

Spektakl Courtney Love otrzymał nagrodę pozaregulaminową dla najlepszego zespołu aktorskiego, którego wirtuozerska gra sprawiła, że cztery godziny trwania spektaklu stały się prawdziwą teatralną ucztą.

Nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską otrzymał Tomasz Nosiński grający w spektaklu Caryca Katarzyna, którego występ, według jury, odznaczał się świeżością, wyjątkową scenicznością, poczuciem humoru i pokazywał, że za każdą wielką kobietą stoi konkretny mężczyzna.

Za najlepszą aktorkę została uznana Marta Ścisłowicz. Jury doceniło jej hojność i wdzięk który sprawił, że cały zespół aktorski był zgrany i że publiczność mogła doświadczyć niesamowitej teatralnej przygody. Ten występ zredefiniował zasady polityki cielesności w nowy sposób naświetlając kwestie seksualności, tożsamości i gender.

Marta Ścisłowicz, Spotkanie twórców spektaklu „Caryca Katarzyna, fot. Bartosz Siedlik (źródło: mat. prasowe)

Marta Ścisłowicz, Spotkanie twórców spektaklu „Caryca Katarzyna, fot. Bartosz Siedlik (źródło: mat. prasowe)

Drugoplanowa Rola Kobieca – nagroda dla Romy Gąsiorowskiej grającej w Nietoperzu – za wyjątkowo inteligentnie zbudowaną rolę ze szczególną umiejętnością równoczesnego przeżywania emocji kobiecej postaci wraz z odautorskim komentarzem.

Drugoplanowa Rola Męska: Włodzimierz Dyła za rolę Boga w spektaklu Na Boga! Ta nagroda jest przy okazji docenieniem spektaklu, który dotyka wzbudzającego emocje tematu polskiej wiary, a przy tym jest trudną i ambitną produkcją, którą nagrodzony Włodzimierz Dyła spuentował perfekcyjnie w podsumowującym monologu.

Nagrodę za scenografię otrzymał Michał Korchowiec za przedstawienie Courtney Love za zbudowanie wielopoziomowego świata ukazującego artystyczne aspiracje i utopijne sny, które składają się na opowieść o Nirwanie i Courtney Love.

Ja, Piotr Riviere (źródło: mat. prasowe)

Ja, Piotr Riviere (źródło: mat. prasowe)

Piotr Dziubek otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę do przedstawienia Ja Piotr Rivere… za stworzenie nowych jakości i relacji pomiędzy muzyką, głosem i ciałem.

W konkursie INFERNO zostało pokazanych 12 przedstawień. Jury obradowało w składzie: David Dower, Matthias Frense, Rainer Hofmann, Bia Junqueira, Shen Lin, Elisabeth Schweeger, Leman Yilmaz. Nagrodę w wysokości 50 tys. zł za najlepszy spektakl ufundował Prezydent Miasta Krakowa, pozostałe nagrody pieniężne pochodzą od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
od 8 do 15 grudnia 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz