• 2013-12-16

Za kratami nie nosimy burek Nimy Sarvestaniego zwycięzcą 13. Watch Docs

Nagrodę 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch DocsPrawa Człowieka w Filmie otrzymał irański dokumentalista Nima Sarvestani za zrealizowany w Afganistanie film Za kratami nie nosimy burek.

Kadr z filmu „Za kratami nie nosimy burek” Nimy Sarvestaniego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Za kratami nie nosimy burek” Nimy Sarvestaniego (źródło: materiały prasowe organizatora)

W uzasadnieniu werdyktu jury 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch DocsPrawa Człowieka w Filmie w składzie: Fernand Melgar, Veton Nurkollari, Maria Ramos, Shadi Sadr i Tadeusz Sobolewski napisało, że film Sarvestaniego jest szczerym i poruszającym portretem kobiet zbuntowanych przeciwko nieludzkim regułom społecznym. Ten obserwacyjny dokument odsłania świat wewnętrzny i osobiste dramaty kobiet doświadczających paradoksalnego poczucia bezpieczeństwa w więzieniu.

Ponadto jury 13. Watch Docs przyznało dwa specjalne wyróżnienia: filmowi Bóg kocha Ugandę w reżyserii Rogera Rossa Williamsa za inteligentny i odważny obraz fundamentalistycznej kampanii grożącej młodej afrykańskiej demokracji oraz Jak zbudować państwo? w reżyserii Anne Poiret i Florence Martin–Kessler, które towarzysząc narodzinom młodego państwa, ukazały nie tylko znane trudności i dylematy, lecz także nadzieję i determinację nowych obywateli Południowego Sudanu.

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie
6-12 grudnia 2013 r.
Warszawa

Dodaj komentarz