• 2013-12-16

Deesis. Zabytki sztuki cerkiewnej w Zamku Książąt Pomorskich

Od 18 grudnia w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie można oglądać wystawę pt. Deesis. Zabytki sztuki cerkiewnej.

Ikona św. Michał Archanioł, XIX w., Rosja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ikona św. Michał Archanioł, XIX w., Rosja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolekcja sztuki cerkiewnej pozwala poznać ikonowe oblicza – odległe echo wielkiej sztuki, która często nie przetrwałaby, sdyby nie muzea. Wśród przewodnich tematów ikonograficznych na wystawie dominują wizerunki Chrystusa Pantokratora, Matki Bożej Hodegetrii, Eleusy i Pokrow oraz Deesis. osobną grupę tworzą ikony hagiograficzne ukazujące świętych Kościoła wschodniego z życiorysem w klejmach. Tę grupę reprezentują przedstawienia św. Paraskewy Tyrnowskiej, św. Mikołaja, św. Bazylego. Bogate w wymowną symbolikę, opartą na wydarzeniach ewangelicznych, są ikony ze scenami Sądu ostatecznego i Pasji. Uzupełnieniem ekspozycji są przedmioty liturgiczne (utensylia, krzyże ręczne drewniane i polichromowane, enkolpiony, zawieszki, chorągwie, szaty, starodruki), pochodzące z prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowowschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy.

Na wystawę złożą się zabytki pochodzące ze zbiorów: Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum w Jarosławiu, Muzeum – Zamku w Łańcucie, Muzeum lkon w Supraślu – oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Deesis. Zabytki sztuki cerkiewnej
Wernisaż: 17 grudnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 16 lutego 2014 roku
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Dodaj komentarz