• 2013-12-14

Evviva l`arte – spotkanie z Julią Hartwig w Warszawie

17 grudnia o godz. 19.00 w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie w cyklu Evviva l`arte odbędzie się spotkanie z Julią Hartwig, które poprowadzi Rafał Sławoń.

Spotkanie z Julią Hartwig, Teatr Collegium Nobilium w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Julią Hartwig, Teatr Collegium Nobilium w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Julia Hartwig to poetka, eseistka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci i słuchowisk radiowych. Łączniczka AK, uczestniczka podziemnego życia kulturalnego. Słuchaczka romanistyki i polonistyki na wojennym tajnym Uniwersytecie Warszawskim, po wojnie na KUL i UW. Stypendystka rządu francuskiego i urzędniczka w dziale kulturalnym Ambasady Polskiej w Paryżu. Wykładowca Drake University w USA, na Uniwersytecie w Ottawie i Carleton University w Kanadzie. Sygnatariuszka Memoriału 101, członkini Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Laureatka licznych nagród – m.in. nowojorskiej Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury – czterokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Członkini Związku Literatów Polskich, PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Honorowa obywatelka Lublina, miasta swojego urodzenia. Odznaczona najwyższym wyróżnieniem nadawanym przez państwo francuskie – Narodowym Orderem Legii Honorowej.

Oprócz poezji Julia Hartwig jest także autorką antologii poetów i poetek amerykańskich, Dziennika i trzech tomów korespondencji z Czesławem Miłoszem, małżeństwem Turowiczów i Zbigniewem Herbertem, tłumaczką Apollinaire’a, Rimbauda, Cendrarsa, Supervielle’a. Niezwykle aktywna twórczo, zwłaszcza w ostatnich latach, obdarzyła czytelników przede wszystkim tomami wierszy (najnowsze to Jasne niejasne, Wiersze wybrane, Gorzkie żale, Zapisane).

W długiej historii projektu Evviva l’arte bohaterami spotkań były przede wszystkim pary twórców dyskutujące na wspólne dla nich tematy. Gośćmi cyklu byli: Sławomir Idziak i Witold Sobociński, Sylwester Latkowski i Teresa Torańska, Tomasz Lis i Piotr Najsztub, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Jacek Dehnel i Eustachy Rylski, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik. Zdarzyły się jednak również rozmowy z pojedynczymi gośćmi – Barbarą Krafftówną, Kazimierzem Kutzem, Jerzym Stuhrem, Andrzejem Wajdą. Julia Hartwig przyjęła zaproszenie do takiej właśnie rozmowy.

Evviva l’arte
Spotkanie z Julią Hartwig
17 grudnia 2013 r., godz. 19.00
Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

Dodaj komentarz