• 2013-12-14

Anarchitektura w Zielonej Górze

16 grudnia o godz. 19.00 w Galerii BWA w Zielonej Górze pod hasłem Architektura bez architekta odbędzie się spotkanie z Katarzyną Wiącek.

„Architektura bez architekta”, spotkanie z Katarzyną Wiącek (źródło: materiały prasowe)

„Architektura bez architekta”, spotkanie z Katarzyną Wiącek (źródło: materiały prasowe)

Dzika architektura na obrzeżach miast powstaje wśród marginalizowanych przez miasto i jego mieszkańców społeczności, igra z wszelkimi tendencjami, gustami i poprawnością. Architektura współczesnych nomadów to byle jak sklecone schronienia z tektury, drewna, szmat i wszystkiego, co jest akurat pod ręką. Pustostany, szałasy i domy na drzewie, zdezelowane auta­‑składaki i wagony mieszkalne – wszystkie te aspołeczne twory z jednej strony zubożają tkankę miejską, a z drugiej ją wypełniają i wykorzystują jej luki, wprowadzając specyficzny koloryt i samowolę budowlaną. Tworzone bez projektu architekta, według koncepcji, która dojrzewa w trakcie rozbudowy, stanowią odrębne organizmy pozbawione sztampy, blichtru, za to odzwierciedlające głębokie potrzeby ludzkie, autentyzm i odwagę w przełamywaniu barier społecznych, budowlanych i estetycznych.

Katarzyna Wiącek – historyczka sztuki, krytyczka architektury, graficzka, aktywistka, feministka. Prowadzi bloga o anarchitekturze.

Architektura bez architekta
Spotkanie z Katarzyną Wiącek
16 grudnia 2013 r., godz. 19.00
Galeria BWA w Zielonej Górze

Dodaj komentarz