• 2013-12-13

Ojcze masz w konkursie Clermont-Ferrand

Debiut Kacpra Lisowskiego Ojcze masz, z Arkadiuszem Jakubikiem w roli głównej, zakwalifikował się do konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand. Film powstał w ramach programu 30 Minut w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Festiwal rozpocznie się 31 stycznia.

„Ojcze masz”, reż. Kacper Lisowski (źródło: materiały prasowe)

„Ojcze masz”, reż. Kacper Lisowski (źródło: materiały prasowe)

Trzydziestka Kacpra Lisowskiego jest jednym z 73 tytułów (wyselekcjonowanych spośród ponad 6,5 tys. zgłoszeń), które powalczą o trofeum konkursu głównego (International Competition) 36. edycji festiwalu w Clermont-Ferrand, odbywającego się w dniach od 31 stycznia do 9 lutego.

Ojcze masz to historia Marcela (Arkadiusz Jakubik), który, choć zbliża się do czterdziestki, jeszcze się nie ustatkował. Jak swobodny elektron żyje od imprezy do imprezy, unikając zobowiązań i korzystając z uroków życia. Do chwili, kiedy niezobowiązująca przygoda, w którą się wplątał, zmusza go do zajęcia się dziesięcioletnim Józkiem…

To jest film o dojrzewaniu do ojcostwa. Mój bohater dochodzi do takiego punktu w życiu, kiedy nagle zdaje sobie sprawę, że właściwie całe życie przed czymś ucieka albo czegoś szuka. I uświadamia sobie, że tak naprawdę to wszystko jest już nieaktualne

– mówił Kacper Lisowski w wywiadzie poprzedzającym premierę filmu podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy.

Ojcze masz był w tym roku jednym z 12 filmów reprezentujących Studio Munka – SFP w Konkursie Młodego Kina w Gdyni.

Festival International du Court Métrage Clermont-Ferrand jest największym na świecie festiwalem filmów krótkometrażowych oraz drugim po festiwalu w Cannes, największym festiwalem filmowym we Francji. Już sama kwalifikacja filmu do Konkursu Międzynarodowego jest ogromnym wyróżnieniem. Ojcze masz jest trzecim filmem Studia Munka – SFP obecnym na festiwalu w Clermont-Ferrand. W 2011 roku zwycięzcą Konkursu Międzynarodowego został dokument Marty Minorowicz Kawałek lata. Rok później, w tym samym konkursie można było oglądać animację Przemysława Adamskiego Noise.

W tym roku dzięki uprzejmości Krakowskiej Fundacji Filmowej, Studio Munka – SFP będzie również obecne na Short Film Market, największym markecie filmów krótkich, który jest wydarzeniem od lat towarzyszącym festiwalowi w Clermont-Ferrand. KFF jak co roku organizuje tam stoisko Polish Shorts, współfinansowane przez PISF.

Kacper Lisowski – ur. w 1972 w Warszawie. Laureat Nagrody Państwowej im. Stanisława Wyspiańskiego w dziedzinie fotografii. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT, oraz Studia Prób w Szkole Wajdy. Zadebiutował filmem Patrzę na Ciebie, Marysiu Łukasza Barczyka. Przez lata pracował jako operator kamery w kraju i zagranicą. Jest autorem zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, m.in.: Forgotten People w reżyserii Agnieszki Łukasiak, Chemii Pawła Łozińskiego /Prix Europa 2009, Prawdziwy koniec zimnej wojny Jerzego Śladkowskiego. Od 2007 r. pracuje samodzielnie również jako reżyser krótkich form telewizyjnych.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych
31 stycznia – 9 lutego 2014 r.
Clermont-Ferrand

Dodaj komentarz