• 2013-12-13

Marta Stysiak w fotograficznej relacji ze zwierzętami

Od 18 grudnia w Galerii Obok ZPAF w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Marty Stysiak pt. Just friends.

Marta Stysiak, „Just Friends”, Galeria Obok ZPAF w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Stysiak, „Just Friends”, Galeria Obok ZPAF w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace autorki Marty Stysiak pokazują, jak bardzo tradycyjne formy relacji między człowiekiem, a otaczającym środowiskiem naturalnym stają się nieaktualne. We współczesnej przestrzeni miejskiej zwierzęta mają swoje miejsce przy właścicielu, który często traktuje je jak adoptowane dziecko.

Zwierze przestaje być tylko przyjacielem – partnerem, staje się lekarstwem na samotność, antidotum na stłumione uczucia i instynkt opiekuńczy, który nie mając ujścia znajduje swoje ujście m.in. w maskotkach, drapakach, myszkach, smyczach, sweterkach dla naszego pupila. Ale jest coś jeszcze w tej relacji, co jest szalenie interesujące.

Człowiek bardzo często porozumiewa się ze zwierzęciem bazując na pierwotnych, instynktownych kanałach komunikacji odnoszących się do sfery emocji (mina, tembr głosu). Owszem psy i koty potrafią zrozumieć pewien zasób słów, powiązać je z daną czynnością, jednak by wejść w relację ze zwierzęciem musimy wyjść z roli panów i władców tego świata i otworzyć się na współodczuwanie i zrozumienie zwierząt. Być może ta umiejętność otwierania nas powoduje, że w relacji ze zwierzętami jesteśmy nadzy, odarci z masek, roli i funkcji społecznych.

Marta Stysiak, Just friends
Wernisaż: 18 grudnia 2013 roku, godz. 19.00
Galeria Obok ZPAF w Warszawie

Dodaj komentarz