• 2013-12-13

Luigi Fieni prosto z tybetańskiego królestwa Mustang

Od 10 stycznia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Luigi Fieni pt. Przestrzeń i przemijanie. Krajobraz i sztuka tybetańskiego królestwa Mustang w Nepalu.

Luigi Fieni, „Przestrzeń i przemijanie. Krajobraz i sztuka tybetańskiego królestwa Mustang w Nepalu”, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Luigi Fieni, „Przestrzeń i przemijanie. Krajobraz i sztuka tybetańskiego królestwa Mustang w Nepalu”, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wielowiekowa kultura buddyjska jest częścią światowego dziedzictwa. Świadczą o tym jej bezcenne zabytki, sztuka, tradycja i utrwalony przez stulecia system wartości. Wystawa fotografii Luigi Fieni, wybitnego fotografika i uznanego konserwatora dzieł sakralnej sztuki buddyjskiej jest wydarzeniem, które pomaga poznać współczesny wymiar tej kultury, jej zmagania z nowoczesnością i wyzwania, przed którymi stoi. Prace prezentowane na wystawie pozwalają zobaczyć piękno tybetańskich świątyń, dynamikę odprawianych od stuleci rytuałów, niepowtarzalny w swojej przestrzeni i barwie krajobraz Wyżyny Tybetańskiej.

Tajemniczą aurę Mustangu – zaginionego w Himalajach Królestwa Lo, nazywanego ostatnim Szangri –la, ziemskim rajem, otwartego dla obcych dopiero w 1992 roku – budują krążące o nim legendy, jego historia i położenie na starożytnym szlaku handlowym łączącym Tybet z Indiami i Nepalem. W minionych wiekach handel solą i wełną jaków przynosił spore zyski. Na tyle duże, że stolica prowincji, Lo Manthang mogła stać się konkurującym z Lhasą ośrodkiem praktyk religijnych. Powstały pałac królewski, biblioteki i bogato wyposażone klasztory, których wnętrza pokryte są malowidłami zaliczanymi do najcenniejszych zachowanych dzieł sztuki tybetańskiej. Równie cenne są drewniane portale, drzwi i stiukowe posągi Buddy. Luigi Fieni od 15 lat przywraca tym bezcennym świątyniom dawną świetność. Wraz ze swoim zespołem złożonym z przeszkolonych lokalnych artystów prowadzi zaawansowane prace konserwatorskie i remontowe stosując techniki wykorzystywane przed wiekami.

Prace artysty, prezentowane w wielu renomowanych galeriach na świecie, w Polsce nie były dotychczas wystawiane. Autor jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień i nagród fotograficznych, a udział w wystawie The Splendor of Truth, the Beauty of Charity w Muzeach Watykańskich zapewnił mu uznanie zarówno ekspertów, jak i szerokiej publiczności.

Luigi Fieni, Przestrzeń i przemijanie. Krajobraz i sztuka tybetańskiego królestwa Mustang w Nepalu
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku
Wystawa potrwa do 23 lutego 2014 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz