• 2013-12-13

Premiera musicalu operowego Akademii Muzycznej w Łodzi

W sobotę 14 grudnia łódzka Akademia Muzyczna G. i K. Bacewiczów zaprasza na prapremierę musicalu operowego Łódź Story, napisanego przez Włodzimierza Korcza specjalnie na zamówienie uczelni.

Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi (źródło: mat. prasowe)

Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi (źródło: mat. prasowe)

Przesyłam więcej informacji w załączniku i zdjęcia z wczorajszej próby generalnej z 12 grudnia br. Na zdjęciach wykonawcy: Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi; fot. Maciej Staszewski.

To genialna muzyka, melodie, które wgryzają się w mózg i nie chcą wyjść – przekonuje prof. Piotr Miciński, kierownik Katedry Wokalistyki zaangażowanej w produkcję musicalu. – Nie będzie ani jednej osoby, która by wyszła ze spektaklu i której by to nie zostało w głowie.

Musical Łódź Story powstał z inicjatywy poprzedniego Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Antoniego Wierzbińskiego, jako projekt przewidziany do pokazania w nowo wybudowanej Sali Koncertowej Uczelni. Łódź Story to musical operowy w trzech aktach, nawiązujący tekstem do teraźniejszości i do przeszłości Łodzi. Akcja rozgrywa się w mieście tkaczy na początku XX wieku i w obecnych czasach. Bohaterami są m.in.: Karol Poznański – syn Izraela Poznańskiego, zwanego niegdyś królem łódzkiej bawełny i pracownicy jego zakładów. W bieg wydarzeń wpisane są wątki miłosne. Pomiędzy Poznańskim a jedną z tkaczek rodzi się uczucie, które jest przyczyną późniejszych zdarzeń.

Akcja przedstawienia toczy się na tle najbardziej znanych miejsc Łodzi, widocznych w trakcie przedstawienia w projekcjach video. Są to m.in. słynne pałace rodziny Poznańskich pałaców przy ul. Ogrodowej (dziś Muzeum Miasta Łodzi) i przy ul. Gdańskiej (dziś siedziba Akademii Muzycznej w Łodzi), Księży Młyn i Pałac Herbsta, Park Źródliska, Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, a także Zakłady Poznańskich, dzisiejsze centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura. W spektaklu wykorzystano także fragmenty filmu Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy.

Partytura musicalu została ukończona w 2012 roku. Nad jej realizacją pracowali m.in. dyrygent Michał Kocimski, szef muzyczny przedsięwzięcia, oraz Beata Redo-Dobber, odpowiedzialna za inscenizację, reżyserię, ruch sceniczny, scenografię, opracowanie kostiumów.

We wszystkich rolach przedstawienia obsadzono studentów łódzkiej Akademii Muzycznej. Na scenie pojawi się ponad 60 młodych artystów – soliści, chór i tancerze z Wydziału Wokalno-Aktorskiego łódzkiej Akademii, a w orkiestronie nowo wybudowanej Sali Koncertowej zasiądzie po raz pierwszy orkiestra. Będzie to blisko 40-osobowa orkiestra kameralna, złożona ze studentów Wydziału Instrumentalnego.

Prapremiera odbędzie się w sobotę 14 grudnia, następne przedstawienia są zaplanowane do lutego 2014 roku (15 grudnia, 19 i 20 stycznia, 25 i 26 stycznia, 25 i 26 lutego). Podczas premiery 14 grudnia zaśpiewają: Mikołaj Trąbka (Karol Poznański), Aleksandra Borkiewicz (Ewa), Przemysław Baiński (Witek), Małgorzata Pietrzykowska (Magda), Jan Szurgot (Filozof), Natalia Piechowiak (Szalona), Paulina Bolek, Natalia Piechowiak, Joanna Pawlas (Flory).

ŁÓDŹ STORY musical operowy w 3 aktach

muzyka: Włodzimierz Korcz
libretto: Monika Partyk
wykonawcy:
Soliści, chór i tancerze – studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi
Michał Kocimski – dyrygent, kierownictwo muzyczne
Beata Redo-Dobber – inscenizacja, reżyseria, ruch sceniczny, scenografia, opracowanie kostiumów

Prapremiera: 14 grudnia 2013 r., godz. 18.00
Następne przedstawienia: 15 grudnia 2013, 19 i 20 stycznia, 25 i 26 stycznia, 25 i 26 lutego 2014
Sala Koncertowa, ul. Żubardzka 2a
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Dodaj komentarz