• 2013-12-13

XVIII-wieczna kultura jedzenia w Muzeum im. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Od 13 grudnia do 2 marca Muzeum im. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza na wystawę Gościu siądź przy mym stole… XVIII-wieczna kultura jedzenia.

Dzbanki prezentowane na wystawie „Gościu siądź przy mym stole...” (źródło: materiały prasowe)

Dzbanki prezentowane na wystawie „Gościu siądź przy mym stole...” (źródło: materiały prasowe)

Mimo, iż nie funkcjonowały jeszcze wówczas typowe jadalnie, to pomieszczenia dostosowywano do tego typu celów na bieżąco. Większe uroczystości oraz proszone obiady organizowano w przestrzeni salonowej, codzienne posiłki w skromniejszych domostwach przygotowywane i spożywane były w sieniach.

Wśród zastawy stołowej, zwłaszcza przez pierwszą połowę wieku króluje wszechobecna cyna, materiał względnie tani i łatwy w obróbce.

Kufel, druga połowa XVIII wieku, cyna, wł. Muzeum im. W. Łęgi w Grudziądzu (źródło: materiały prasowe)

Kufel, druga połowa XVIII wieku, cyna, wł. Muzeum im. W. Łęgi w Grudziądzu (źródło: materiały prasowe)

Wystawa ma na celu pokazanie różnorodności materiałów i wzorów stosowanych w rzemiośle artystycznym związanym z kulturą jedzenia. Powiększający się garnitur zastawy stołowej, tak rozpowszechniony już w XIX wieku, miał swój początek około roku 1750, kiedy to na polskich stołach zaczęły pojawiać się finezyjne teryny, sosjerki, musztardniczki, maselnice, wazy do zupy, zestawy herbaciane i kawowe, cukiernice oraz kafetiery.

Wnętrza natomiast wypełnione były bogato dekorowanymi stołami, tapicerowanymi krzesłami i fotelami, a ustawiane w salonach i kuchniach bufety, kredensy i serwantki kryły mieniącą się kolorami porcelanę i drogocenne srebra.

Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty znajdujące się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Gościu siądź przy mym stole… XVIII-wieczna kultura jedzenia
Wystawa potrwa od 13 grudnia 2013 r. do 2 marca 2014 r.
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Dodaj komentarz