• 2013-12-13

Elvedin Klačar przywołuje nieobecność w Zielonej Górze

Od 14 grudnia w Fundacji Salony będzie można oglądać wystawę pt. Przywołując nieobecność, autorem prac jest Elvedin Klačar. Ekspozycja odbywa się w ramach projektu Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze, nowej przestrzeni publicznej.

Elvedin Klačar, „Przywołując nieobecność”, Fundacja Salony w Zielonej Górze, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organiztatora)

Elvedin Klačar, „Przywołując nieobecność”, Fundacja Salony w Zielonej Górze, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organiztatora)

Przestrzeń Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze nosi wyraźne ślady przeszłości, co podkreślają zachowane elementy architektury funeralnej na jego terenie. Przeszłość jest pielęgnowana także w świadomości mieszkańców zainteresowanych historią miasta. W dyskusjach dotyczących upamiętnienia historii tej przestrzeni wiele mówi się o zachowaniu elementów danego cmentarza, ich restauracji oraz rekultywacji zieleni.

Elvedin Klačar w swoim projekcie przywołuje pamięć o dawnych mieszkańcach miasta. Za pomocą instalacji szuka punktów zaczepienia pomiędzy przeszłością parku oraz jego teraźniejszością. Projekt dotyka problemu historii przemijania miejsc, które nie zapisały się na kartach wielkiej historii, a niegdyś stanowiły sens codzienności. Klačar wartościuje rolę przeszłości w kształtowaniu naszej tożsamości. W tym przypadku historię tworzą nie tylko miejsca czy materialne pozostałości, ale nieobecność tych, którzy miasto kształtowali, wpływali swoją obecnością na jego powszedniość.

Instalacji w Parku Tysiąclecia towarzyszy wystawa w Fundacji Salony, która bardzo dosłownie traktuje o niemożności połączenia z tym co nieobecne. Wykorzystując archiwalne dokumenty z regionu, które straciły już formę użytkową, artysta gra ze znaczeniem źródeł historycznych w naszym obrazie historii. Przywołując nieobecność to projekt o ciągłym znikaniu i obecności, a także obchodzeniu się z przeszłością.

Elvedin Klačar urodził się w 1976 roku w Rudo (Bośnia i Hercegowina). W latach 2003 – 2009 studiował performance i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wiedniu. W 2007 roku był stypendystą École supérieure des beaux-arts w Marsylii. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień społecznych i politycznych, które czerpie z życia codziennego. Artysta zwraca uwagę na relacje społeczne, kwestię posiadania, pozycje władzy i polityki. Mieszka i pracuje we Wiedniu i w Sarajewie.

Organizatorzy: Fundacja Salony, BWA Zielona Góra
Współpraca: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Elvedin Klačar, Przywołując nieobecność
Wernisaż: 14 grudnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 20 stycznia 2014 roku
Instalacja w Parku Tysiąclecia: 13 grudnia 2013 roku – 10 stycznia 2014 roku
Fundacja Salony
ul. Fabryczna 13b
Zielona Góra

Dodaj komentarz