• 2013-12-12

Pióro Fredry za Gajosa

5 grudnia, podczas uroczystej gali otwarcia 22. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, statuetkę Pióra Fredry wręczono wydawnictwu Marginesy za książkę Gajos Elżbiety Baniewicz. O nagrodę walczyło 6 finalistów. Łącznie w konkursie udział wzięło 50 wydawnictw i 151 książek.

„Gajos” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Gajos” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Tytuł Książki Roku dla dzieła Gajos Elżbiety Baniewicz przyznano

za utrwalenie aktorskiej drogi Janusza Gajosa w bogatej dokumentacyjnie i znakomitej edytorsko książce, łączącej biograficzną precyzję, refleksję nad zmianami polskiej kondycji w ostatnich dziesięcioleciach i umiejętność unaoczniania pamięci.

Nagrodę przyznało jury w składzie: dr Jan Choroszy (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Marcin Cieński (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Christos Mandzios (dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), Michał Nogaś (krytyk literacki, dziennikarz Radiowej Trójki) oraz Jerzy Pietraszek (zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta we Wrocławiu).

Na uroczystej gali, która odbyła się pod nazwą Wieczór Laureatów 22. Wrocławskich Targów Dobrych Książek we Wrocławskim Centrum Konferencyjnym przy Hali Stulecia obecni byli m.in. prezydent Maciej Bluj, Jarosław Broda – dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta, Andrzej Ociepa – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także liczni przedstawiciele wydawnictw, dziennikarze i członkowie jury konkursu Pióro Fredry. Werdykt odczytał profesor Marcin Cieński (przewodniczący jury), który wraz z prezydentem Maciejem Blujem wręczył zwycięskiemu wydawnictwu nagrodę główną – statuetkę Pióra Fredry.

Niespodzianką była nagroda Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przypadła ona wydawnictwu Arkady za wieloletnią współpracę oraz publikację Skarby sztuki. Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Wyróżnienie odebrał Tadeusz Deptuła, szef wydawnictwa Arkady.

Poza książką Gajos Elżbiety Baniewicz wśród tegorocznych nominowanych znalazły się:

  • Rem Koolhaas Deliryczny Nowy Jork (Wydawnictwo Karakter)

Za połączenie fascynującego wywodu o architektonicznej historii największej metropolii Nowego Świata z przemyślaną koncepcją edytorską, starannością graficzną i drukarską, wprowadzającą czytelnika w tajniki miejskiej przestrzeni i jej historię.

  • Zbigniew Mikołejko We władzy wisielca (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria)

Za dopełnienie erudycyjnego wywodu o wisielcu – jednej z ważniejszych figur śmierci w historii europejskiej kultury – materiałem ikonograficznym i szatą edytorską, ukazującą w pełni, tak ważną dla naszej tradycji i współczesności, łączność wyobraźni obrazowej i słownej.

  • Irena Jarosińska Pismo obrazkowe (Wydawnictwo Karta)

Za ukazanie utrwalonej przez wybitną fotoreporterkę prasową polskiej rzeczywistości od lat 50. w skromnej albumowej formie edytorskiej, otwierającej nową perspektywę pamięci i rozumienia naszej tożsamości

  • Iwona Chmielewska Cztery zwykłe miski (Wydawnictwo Format)

Za uchwycenie świata dziecięcej wyobraźni przekraczającej granice krajów i kultur w wysmakowanej edytorsko i graficznie książce, stającej się dziełem sztuki oswajającym dziecko z kulturą książki.

  • Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa (Wydawnictwo Dom Spotkań z Historią)

Za dopracowane edytorsko opracowanie dokumentów z historii fotografii ukazujących zarówno jej nieudane drogi rozwoju technicznego, jak i bogactwo świata cywilizacyjnego zapamiętanego dzięki spojrzeniu wybitnego fotografa.

Pióro Fredry należy do najważniejszych nagród literackich przyznawanych co roku we Wrocławiu. Konkurs na Najlepszą Książkę Roku towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych wydanych w Polsce w danym roku książek. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. W 2012 roku tytuł Książki Roku otrzymało Wydawnictwo Arkady za książkę 55 skarbów Polski Marii Poprzęckiej.

Pióro Fredry dla Wydawnictwa Marginesy za książkę Gajos Elżbiety Baniewicz
5 grudnia 2013 roku

Dodaj komentarz