• 2013-12-12

Nowojorska ulica w obiektywie Cheryl Dunn

13 grudnia o godz. 18.45 Kino Pod Baranami w Krakowie zaprasza miłośników fotografii na pokaz dokumentu Nowojorska ulica w obiektywie Cheryl Dunn. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne fotograficzne atrakcje.

Cheryl Dunn, „Nowojorska ulica w obiektywie” (źródło: materiały prasowe)

Cheryl Dunn, „Nowojorska ulica w obiektywie” (źródło: materiały prasowe)

Nowojorska ulica w obiektywie (Everybody Street) to hołd złożony zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka dokumentu rozmawia z największymi jej gwiazdami, z niedowierzaniem słuchając opowieści o wielogodzinnym czekaniu i wytrwałości godnej myśliwych. Cheryl Dunn, która sama jest fotografem, zwraca swój obiektyw na gwiazdy fotografii ulicznej. I to gwiazdy wagi ciężkiej. Przepytuje o inspiracje, pasje i metody pracy Bruce’a Davidsona, Mary Ellen Mark, Jill Freedman, Jeffa Mermelsteina czy Marthę Cooper. To nowojorscy pionierzy, którzy wychodzili z aparatem na ulice, a ich zdjęcia na zawsze zrosły się z tym miastem.

Cheryl Dunn (źródło: materiały prasowe)

Cheryl Dunn (źródło: materiały prasowe)

Największe wrażenie robi oddanie i pasja fotografów: Martha Cooper godzinami czekała przy wiaduktach metra na właściwą kombinację graffiti, pociągu i architektury. Jill Freedman jeździła na akcje ze strażakami i policjantami przez całe lata. Obecnie, w epoce fotografii cyfrowej, blogów i Facebooka, na którego dziennie trafia 250 milionów zdjęć, fotografia uliczna zbanalizowała się i nazywanie jej sztuką może wzbudzać opór. Jednak po filmie Dunn staje się jasne, że choć imitatorów jest pełno, to dobrego zdjęcia nie sposób przegapić, bo ma ono wręcz magnetyczną moc. Projekcję filmu w Kinie Pod Baranami poprzedzi krótka prelekcja jednego z wykładowców krakowskiej Akademii Fotografii.

Uczestnicy pokazu będą mieli okazję stanąć przed obiektywem aparatu do fotografii natychmiastowej. Wywoływane od ręki portrety widzów ozdobi rysownik Michał Janica. Widzowie będą mogli również nabyć boxy DVD Oblicza fotografii zawierające najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat poruszające tematykę związaną z fotografią, wydane przez organizatorów Planete+ Doc Film Festival.

Nowojorska ulica w obiektywie
Reżyseria: Cheryl Dunn
13 grudnia 2013 r., godz. 18.45
Kino Pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz