Sztuka stanu wojennego filmowo

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (13 grudnia) Muzeum Historii Polski i Dom Spotkań z Historią zapraszają na premierowy pokaz filmów dokumentalnych poświęconych sztuce stanu wojennego: Literatura i prasa podziemna oraz Aktorzy w stanie wojennym.

„Sztuka stanu wojennego” (źródło: materiały prasowe)

„Sztuka stanu wojennego” (źródło: materiały prasowe)

Cykl filmowy Sztuka stanu wojennego przygotowany przez Muzeum Historii Polski i firmę producencką Film Studio MTM poświęcony jest sztuce tworzonej podczas stanu wojennego przez artystów działających w tzw. drugim obiegu. Projekt składa się z czterech filmów: Plastyka podziemnaPiosenka w stanie wojennymLiteratura i prasa podziemna oraz Aktorzy w stanie wojennym. Autorzy przeprowadzili szereg rozmów z twórcami podziemnej sztuki okresu stanu wojennego. Pośród osób występujących w filmie są też m.in. Stefan Bratkowski, Ernest Bryll, Julia Hartwig, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska, Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz, Czesław Bielecki i Przemysław Gintrowski. Pomysłodawcą stworzenia tego cyklu filmowego jest historyk prof. Włodzimierz Bolecki.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z udziałem bohaterów filmowych dokumentów: Katarzyną Łaniewską i Markiem Nowakowskim oraz reżyserem filmów Pawłem Woldanem.

Sztuka stanu wojennego – pokaz filmów
13 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz