• 2013-12-12

Halina Trela – obecność portretu

13 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Obecność portretu. Autorką prac jest Halina Trela.

Halina Trela, „Obecność portretu”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Halina Trela, „Obecność portretu”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Obecność Portretu to najnowszy projekt wrocławskiej artystki Haliny Treli, która fascynując się tradycyjnym medium rysunkowym – jakim jest węgiel – pragnie w eksperymentalny sposób połączyć go z nowymi środkami ekspresji twórczej. Inicjowany w przestrzeni Centrum Kultury Agora projekt jest początkiem zupełnie nowego cyklu realizacji, który odchodząc od klasycznego sposobu patrzenia na proces kreacji, skupi się na działaniach – z punktu widzenia formalnego – eksperymentalnych i efemerycznych.

Halina Trela, „Portret” (źródło: materiały prasowe)

Halina Trela, „Portret” (źródło: materiały prasowe)

Artystka pozostała wierna stosowanej przez siebie technice i medium, pozbawiając ich jednak wszelkich spoiw i tradycyjnego podłoża rysunkowego. Być może dlatego też naturalnym skojarzeniem będzie tu mandala buddyjska, która jednak pozostaje jedynie nawiązaniem i inspiracją – głównym problemem nowego cyklu jest nieustannie zgłębiany przez Halinę Trelę temat portretu psychologicznego i przedstawiania ludzkiego oblicza kreowanego przy użyciu nietrwałego, sypkiego materiału.

Obecność Portretu o śmierci nie mówi. Głównie dlatego, że centralnym punktem wystawy jest usypany na podłodze werystyczny portret starszego mężczyzny. Projekt ten, będący swoistym eksperymentem, przekracza dotychczas wyznaczone przez artystkę symboliczne ramy – teraz Trela idzie dalej. Przede wszystkim pozbawia oswojone już medium spoiwa i tradycyjnego podłoża rysunkowego tak, by osiągnąć niespotykany dotąd w jej twórczości metafizyczny efekt. Portret, który kreowany jest przy użyciu nietrwałego, sypkiego materiału – powstałego z mielonego węgla drzewnego i sadzy – w jeszcze większym stopniu podkreśla to, co tak naprawdę jest niewyrażalne – prawdę o przemijaniu, trudnej i powolnej sztuce umierania.

Kama Wróbel

Halina Trela, urodzona w 1980 roku w Kielcach. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2003-2008), gdzie w 2008 roku uzyskała dyplom z malarstwa (aneks z rysunku) w pracowni prof. Piotra Błażejewskiego oraz prof. Przemysława Pintala. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, jest autorką instalacji.

Obecność Portretu
Halina Trela
Wernisaż: 13 grudnia 2013 r., godz. 18.00
Wystawa potrwa do 3 stycznia 2014 r.
Centrum Kultury Agora we Wrocławiu

Dodaj komentarz