• 2013-12-12

Artur Nacht-Samborski w Muzeum Sopotu

Od 23 listopada w Muzeum Sopotu można oglądać wystawę pt. Artur Nacht-Samborski 1898-1974. Twórcy i założyciele Szkoły Sopockiej.

Artur Nacht-Samborski, „Baleary”, 1968 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artur Nacht-Samborski, „Baleary”, 1968. Własność rodziny artysty, depozyt w Muzeum Narodowym w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Artur Nacht-Samborski 1898-1974. Twórcy i założyciele Szkoły Sopockiej poświęcona została jednemu z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, który po wojnie związany był z Sopotem, jako profesor malarstwa w nowo utworzonej w 1945 r. Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.

Nacht spędził w Sopocie nieco ponad cztery lata od 1946 do 1949 r. Brał udział w tworzeniu podwalin organizacyjnych, pedagogicznych, a przede wszystkim merytorycznych i artystycznych Szkoły, która wkrótce znalazła się wśród najbardziej aktywnych uczelni artystycznych w powojennej Polsce. Przyjaciele Nachta, jeszcze z czasów przedwojennych, jak Janusz Strzałecki, Juliusz Studnicki, Krystyna Łada-Studnicka, Jacek Żuławski, Eugenia Różańska czy z lat nieco późniejszych, jak Józefa i Marian Wnukowie, Stanisław Teisseyre, z którymi zaprzyjaźnił się w czasie okupacji we Lwowie, stworzyli zżyty i niezwykle twórczy zespół. Artur Nacht-Samborski, jako najwybitniejszy, a przynajmniej najbardziej konsekwentny przedstawiciel nurtu koloryzmu w polskim malarstwie wywarł ogromny wpływ zarówno na artystyczną kondycję ówczesnej Szkoły Sopockiej, jak i na kierunek jej przyszłych dokonań.

Wystawa w Muzeum Sopotu prezentuje 61 obrazów Artura Nachta-Samborskiego, które ukazują różne okresy jego twórczości, różnorodną tematykę i technikę. Szczególny akcent położono na obrazy, które powstały w tzw. okresie sopockim czyli pomiędzy 1945 a 1950 r. Ekspozycję uzupełnia bogata prezentacja archiwalnych zdjęć artysty dokumentujących życie Szkoły Sopockiej oraz wybór dokumentów związanych z losami i działalnością Nachta-Samborskiego. Interesującym dopełnieniem wystawy mogą być listy, jakie przysyłali do Sopotu przyjaciele artysty z kraju i z zagranicy.

Obrazy pochodzą ze zbioru rodziny artysty przechowywanego w Muzeum Narodowym w Poznaniu, archiwalia z Muzeum Sztuki w Łodzi i ASP w Gdańsku oraz z kolekcji rodziny.

Opr. Małgorzata Buchholz-Todoroska, kurator wystawy

Artur Nacht-Samborski 1898-1974. Twórcy i założyciele Szkoły Sopockiej
Wystawę można oglądać od 23 listopada 2013 roku do 3 marca 2014 roku
Muzeum Sopotu

Dodaj komentarz