• 2013-12-11

Yan Tomaszewski z Muzeum Reprodukcji w Warszawie

Do 3 stycznia w Galerii Asymetria w Warszawie można oglądać wystawę prac Yana Tomaszewskiego pt. Muzeum Reprodukcji.

Yan Tomaszewski, 2013 – Mieczysław Szczuka, „Konstrukcja przestrzenna”, 1922, fotografia: Aurélien Mole (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yan Tomaszewski, 2013 – Mieczysław Szczuka, „Konstrukcja przestrzenna”, 1922, fotografia: Aurélien Mole (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Yana Tomaszewskiego w Asymetrii pt. Muzeum Reprodukcji stanowi próbę rekonstrukcji rzeźb Mieczysława Szczuki z lat 20-tych XX wieku, jak również jest powtórzeniem pewnego aspektu jego biografii , ostatniej wspinaczki na Zamarłą Turnię gdzie Szczuka zginął. Tomaszewskiego te dwa aspekty interesują gdyż jak stwierdza w rozmowie, łączą w sobie modernistyczny elan : optymistyczną bojowość (w sporcie i życiu) które w projekcie konstruktywistycznym spotykają się by łączyć sztukę, politykę i życie codzienne.

Powtórzenie jako akt sztuki, Tomaszewski jako badacz polskiej awangardy rozumie w duchu Didi-Hubermana; jako pewne survivance (przeżycie) tych obrazów, które przeżyły do dzisiaj i są spectre (widma), duchami, które w pewien sposób próbuje ożywić na wystawie w galerii Asymetria.

Yan Tomaszewski (ur. 1984) – artysta i historyk sztuki. Absolwent École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu i École Normale Supérieure w Lyonie, aktualnie pisze doktorat o polskich awangardach w École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu. W 2012 prezentował indywidualną wystawę Embellissements w galerii Primo Piano w Paryżu. Brał udział w wystawach zbiorowych m.in. Salon de Montrouge (Montrouge, Francja, 2011), Tranches de carrés sur tranches de cercles (Saline Royale d’Arc et Senans, Francja, 2012), L’Atelier des testeurs (Chalet Society, Paryż, 2013). W 2012 brał udział w 9 edycji europejskiego biennale Manifesta (Genk, Belgia).

Yan Tomaszewski, Muzeum Reprodukcji
Wernisaż: 23 listopada 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 3 stycznia 2014 roku
Galeria Asymetria
ul. Jakubowska 16
Warszawa

Dodaj komentarz