• 2013-12-11

Medialny Stan Wyjątkowy w Muzeum Sztuki Współczesnej

Od 14 grudnia w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie będzie można oglądać wystawę Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie pt. Medialny Stan Wyjątkowy II.

Wystawa „Medialny Stan Wyjątkowy”, Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie, slide (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Medialny Stan Wyjątkowy”, Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie, slide (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powstanie Akademii Sztuki w Szczecinie w 2010 roku skumulowało prowadzoną dotychczas w mieście edukację artystyczną. Pojawił się w niej również nowy podmiot, niezwiązany z funkcjonującymi do tej pory jednostkami – Katedra Nowych Mediów, która już po dwóch latach działalności przekształciła się w Wydział Malarstwa i Nowych Mediów. Jest najprężniej rozwijającą się strukturą akademii. Zatrudnieni na wydziale akademicy to przede wszystkim artyści o ugruntowanej pozycji na ogólnopolskim i międzynarodowym rynku sztuki, którzy wybrali Akademię Sztuki, rezygnując niejednokrotnie z pracy na uczelniach z nieporównywalnie dłuższą historią. Wielu z nich wybrało Szczecin także jako miejsce zamieszkania (Kamil Kuskowski, Łukasz Skąpski, Hanna Nowicka, Bartłomiej Otocki, Łukasz Jastrubczak, Artur Malewski).

Medialny Stan Wyjątkowy jest projektem prezentującym kadrę Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, artystów którzy pracują niemal we wszystkich technikach artystycznych (video, instalacja, performance, rzeźba, malarstwo, rysunek, obiekt itp.), często łącząc sztuki wizualne z muzycznymi na zasadzie eksperymentu artystycznego. Pierwsza próba podsumowania działalności wydziału została podjęta w 2012 roku w Galerii EL w Elblągu, później tę samą wystawę można było oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Tegoroczna odsłona projektu w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie jest równocześnie inauguracją cyklicznej współpracy międzynarodowej. Do skonfrontowania poszukiwań artystycznych zostali zaproszeni po raz kolejny pracownicy, artyści z Instytutu im. Caspara Davida Friedricha Uniwersytetu w Greifswaldzie. Wcześniejszy projekt PINK PONG odbył się w Willi Lentza w 2010 roku i był pierwszą międzynarodową wystawą Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2011 roku wymiana doświadczeń pomiędzy jednostkami miała również charakter dydaktyczny – zorganizowano wspólny plener dla studentów w Vierraden. Projekt wymiany doświadczeń artystycznych i dydaktycznych ma być kontynuowany w przyszłości we współpracy z innymi uczelniami zagranicznymi zajmującymi się szeroko rozumianymi nowymi mediami.

Wystawie towarzyszyć będzie sympozjum. Monika Branicka z berlińskiej Galerii Żak/Branicka opowie o zasadach funkcjonowania rynku sztuki w Polsce i w Niemczech, Agnieszka Gniotek poprowadzi warsztaty z zakresu powielania i przechowywania kolekcjonerskiej fotografii i filmów wideo. Spotkania będą miały charakter otwarty.

Artyści: Hubert Czerepok, Jakub Czyszczoń, Danuta Dąbrowska, Jerzy Dobrzański, Agnieszka Grodzińska, Łukasz Jastrubczak, Piotr Klimek, Katia Klose-Soltau, Robert Knuth, Piotr C. Kowalski, Paweł Kula, Kamil Kuskowski, Tomasz Lazar, Julia Leschik, Wojciech Łazarczyk, Artur Malewski, Agata Michowska, Felix Müller, Hanna Nowicka, Krzysztof Olszewski, Anna Orlikowska, Bartłomiej Otocki, Linda Perthen, Ulrich Puritz, Zbigniew Romańczuk, Aleksandra Ska, Łukasz Skąpski, Michael Soltau, Kathrin Stahmleder, Katarzyna Szeszycka, Małgorzata Szymankiewicz, Zbigniew Taszycki, Andrzej Wasilewski, Anne Wende, Tomasz Wendland, Waldemar Wojciechowski, Zorka Wollny, Agata Zbylut

Kuratorzy: Kamil Kuskowski, Wojciech Ciesielski
Organizatorzy: Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Instytut im. Davida Caspara Friedricha Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie

Medialny Stan Wyjątkowy II
Wernisaż: 14 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 23 lutego 2014 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 1
Szczecin

Dodaj komentarz