• 2013-12-11

Marek Chlanda – No, a co potem? A co teraz?

Od 5 grudnia w Galerii Starmach w Krakowie można oglądać wystawę prac Marka Chlandy pt. No, a co potem? A co teraz?.

Marek Chlanda, z cyklu „Sąd Ostateczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Chlanda, z cyklu „Sąd Ostateczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie w Galerii Starmach są prezentowane nie pokazywane wcześniej prace, traktowane jako próby do nowego, ciągle powstającego cyklu, rozpoczętego w 2013 roku, zatytułowanego przez artystę w swoim szkicowniku Sąd Ostateczny. Na ekspozycję składa się dwadzieścia wizerunków namalowanych na płótnie, układające się w jeden dziesięciometrowy fryz, sześć płócien ze scenami wspartymi na drewnianych koziołkach, pochodzące z serii prac zatytułowanych Uzdrowisko / Spa Town z 2011/2012 oraz trzy instalacje z 2013 roku, anektujące miejscowo architekturę wnętrza-galerii, łączące się bezpośrednio z powyższymi pracami. Dodatkowo w sąsiedniej przestrzeni galerii pokazane zostaną dwie prace na papierze. Wymienione prace są wyborem z większej rodziny prac pod tym samym tytułem.

Marek Chlanda urodzony w Krakowie w 1954 roku, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1978 roku uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki. W latach 1980-1982 nauczał na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie, w roku akademickim 1983-1984 razem ze studentami Vestlandets Kunstakademie w Bergen realizował dydaktyczny eksperyment zatytułowany Podróżująca Akademia, polegający na interdyscyplinarnych studiach w wielu krajach Europy. W roku 1985 był gościem Herning Hojskole w Danii, zaś w latach 1986-1988 wykładał w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. W 1997 roku został laureatem, przyznanej wówczas po raz pierwszy, dorocznej Nagrody Fundacji Nowosielskich.

Wystawie Marka Chlandy No, a co potem? A co teraz? w Galerii Starmach towarzyszy publikacja Marek Chlanda No, a co potem? A co teraz? / So What After? And What Now? z notatkami Andrzeja Szczepaniaka i materiałem ilustracyjnym.

Kurator wystawy: Andrzej Szczepaniak

Marek Chlanda, No a co potem? A co teraz?
Wernisaż: 5 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do stycznia 2014 roku
Galeria Starmach w Krakowie

Dodaj komentarz