• 2013-12-11

Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w ms1 – Na Zachętę do Muzeum

Od 13 grudnia w Muzeum Sztuki w Łodzi będzie można oglądać wystawę prac z kolekcji Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych pt. Na Zachętę do Muzeum. Podczas otwarcia kolekcja Towarzystwa zostanie oficjalnie przekazana Muzeum Sztuki.

Tomasz Cicielski, Bez tytułu, fotografia, 2000 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Cicielski, Bez tytułu, fotografia, 2000 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy, fotografie, obrazy i instalacje – blisko 70 prac współczesnych artystów, podejmujących dialog z historią i tradycją, ale też przełamujących tabu związane z cielesnością. Dzieła zgromadzone przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych od piątku 13 grudnia będzie można obejrzeć na wystawie w ms1. Tego dnia kolekcja zostanie również oficjalnie przekazana Muzeum.

Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych budowało swoją kolekcję sztuki przez blisko 10 lat. Odbywało się to w ramach Narodowego Programu Kultury Znaki Czasu, ogłoszonego w 2004 roku. Program zakładał stworzenie lokalnych kolekcji sztuki współczesnej w kilkunastu miastach Polski i realizację rozmaitych programów edukacyjnych. Tworzeniem kolekcji miały zająć się regionalne, obywatelskie stowarzyszenia. Tak powstały tzw. Zachęty – Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Towarzystwo w Łodzi przez czas trwania programu Znaki Czasu (2004- 2013) zakupiło blisko 70 prac 39 artystów.

Twórcy Towarzystwa Zachęty w Łodzi postanowili zebrać kolekcję, która będzie korespondowała ze zbiorami Muzeum Sztuki w Łodzi i je uzupełniała. Pozyskiwane prace miały też reprezentować swój czas, czyli przełom XX i XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem nowych mediów. Ta koncepcja zdecydowanie wyróżniała łódzką kolekcję na tle innych, które były budowane jako zbiory autonomiczne, w założeniu stanowiące zaczątki przyszłych muzeów sztuki nowoczesnej. Przykładem realizacji takiego założenia jest powołane w 2006 roku Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

By zapewnić wysoką merytoryczną jakość pozyskiwanych prac powołano komisję ekspertów, w skład której weszli krytycy i historycy sztuki: Dorota Jarecka, Dorota Monkiewicz, Maria Morzuch, Grzegorz Musiał, Paweł Sosnowski, a od 2007 roku również Jarosław Suchan – dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Zofia Kulig, fotografia z cyklu „Ogród”, 1996-2004 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zofia Kulig, fotografia z cyklu „Ogród”, 1996-2004 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Założenia dotyczące kontekstu zbiorów oraz współpraca z Muzeum Sztuki istotnie wpłynęły na wybór artystów i prac, które weszły do kolekcji. Komisja ekspertów interesowała się twórcami, którzy świadomie wykorzystują możliwości zapisu cyfrowego, wideo, tworzą instalacje i prace akustyczne. Dzieła były gromadzone według dwóch wątków tematycznych. Pierwszy dotyczy prac odnoszących się do Muzeum Sztuki i jego kolekcji – nawiązujących dialog z historią i tradycją (Śniadanie w muzeum grupy Łódź Kaliska), z awangardą (Unik Cezarego Bodzianowski, Attention: Light Józefa Robakowskiego ), a także z Muzeum jako instytucją (Wszystko już było Azorro).

Drugi związany jest z ciałem, przełamywaniem tradycyjnych poglądów związanych z seksualnością oraz poszukiwaniem własnej tożsamości w czasach kultury globalnej, osłabiającej strategie indywidualnego rozwoju i pogłębiania tożsamości. Widać to w pracach: Zofii Kulik, Jadwigi Sawickiej czy Dominika Lejmana. Na wystawie będzie można obejrzeć też Kości zostały rzucone Stanisław Dróżdża, który reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 2003 roku.

W związku z przypadającym w tym roku zakończeniem programu Znaki Czasu Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych kończy swoją działalność w zakresie budowania kolekcji, deklarując przekazanie zebranych prac do zbiorów Muzeum Sztuki. Z tej okazji w Muzeum zaplanowano wystawę zebranych prac. Od piątku będzie można ją obejrzeć w ms1.

Ekspozycja skonstruowana jest wokół dwóch wyżej opisanych wątków, na których skupiają się prace artystów. Składają się na nią multimedialne instalacje, obrazy, fotografie i filmy, których część zostanie zaprezentowana w specjalnie przygotowanej sali filmowej.

Na Zachętę do Muzeum
Wernisaż: 13 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 2 marca 2014 roku
Muzeum Sztuki ms1 w Łodzi

Dodaj komentarz