• 2013-12-11

Kamienie na szaniec Glińskiego w kinach od marca

Od 7 marca na ekranach kin będzie można oglądać Kamienie na szaniec, ekranizację powieści Aleksandra Kamińskiego w reżyserii Roberta Glińskiego.

Wojciech Zieliński i Robert Gliński na planie „Kamieni na szaniec” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Wojciech Zieliński i Robert Gliński na planie „Kamieni na szaniec” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo

Oto dewiza jaką w życiu kierują się trzej młodzi przyjaciele – Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę czy, ryzykując wszystko, przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec, zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

Kinowa adaptacja Kamieni na szaniec trafi do kin już na początku marca 2014 roku. W role pierwszoplanowych bohaterów filmu – Zośkę, Rudego i Alka, wcielą się debiutanci – Marcel Sabat (Nieulotne), Tomasz Ziętek (Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł) oraz Kamil Szeptycki. Wszyscy są młodymi, uzdolnionymi absolwentami polskich szkół teatralnych – Łódzkiej Szkoły Filmowej, Studium Aktorsko-Wokalnego Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Poza wspomnianym Wojciechem Zielińskim, głównym bohaterom partnerują najwybitniejsi i docenieni przez publiczność oraz krytyków gwiazdy polskiego kina – Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Krzysztof Globisz, Marian Dziędziel, Anna Dereszowska, Andrzej Chyra i Olgierd Łukaszewicz.

Kamienie na szaniec
Scenariusz: Dominik W. Rettinger, współautor: Wojtek Pałys
Reżyseria: Robert Gliński
Zdjęcia: Paweł Edelman
Produkcja: Monolith Films
W kinach od 7 marca 2013 r.

Dodaj komentarz